Bakırköy Psikolog

Bakırköy psikolog arayışlarınızda nelere dikkat etmeniz gerekir? Psikoloğunuzu tercih ederken hangi noktalara özen göstermelisiniz? Referanslar psikolog seçiminde nasıl bir önem taşıyor? Bunun gibi kafanızı karıştıran soruları yanıtlamak ve Bakırköy psikolog ve koç arayışınızda dikkat etmeniz gerekenleri iletmek adına sizlere bilgilendirici bir içerik oluşturduk.

Psikolog diğer adıyla ruhbilimci, kısaca insan davranışlarını inceleyen, bu davranışlarda normal dışı bir durumla karşılaşıldığında kişiye yardımcı olarak gerekli desteği sunan kişidir.

Günümüz şartlarında insanların hayatları kimi zaman üstesinden gelinmez hale girebiliyor. Bireyler yaşanılan olaylara karşı farklı tepkiler gösterebilir. Karşılaşılan travmatik olaylar bazı insanlarda ani çıkışlara yol açarken, bazı insanlarda içe dönüklük, ruhsal ve bedensel hassasiyete dönüşebilir. İnsanlar yaşadıkları olaylar karşısında genellikle bir uzmana danışmak yerine aile ve yakın çevresinden yardım almayı tercih ederler. Ancak bu durum kişide her hangi bir iyileşme sağlamaz. Bireyler yaşanılan durumun sadece kendisine ait olduğunu düşünerek hislerini, duygularını yabancı birine anlatmaya çekinir, yargılanma korkusuyla yaşadıklarının üzerini örter. Bu durum kişide gittikçe artan umutsuzluğa hatta fiziksel zararlara bile sebep olabilir. Böyle bir durum karşısında yapılması gereken ilk şey ise yaşadığınız durumun sadece size ait olmadığını, şimdiye dek pek çok insanın benzer sorunlar yaşadığını ve bunu atlattığının bilincinde olmanızdır.

Bakırköy Psikolog

Henüz bunun bilincine varamamış olmamız ne yazık ki insanların psikologlara bakış açısını değiştiriyor. Psikoloğa gitmek duyulmamalı gibi oldukça sığ bir düşünce yapısı şuan dahil henüz tam olarak aşılabilmiş değil. Ancak tıpkı fiziksel sağlık sorunlarımız gibi ruhsal sorunlarımız için de uzmanlara başvurmamız gerekiyor.

Bakırköy psikolojik danışmanlık merkezi gibi birçok önemli lokasyonda oldukça geniş uzmanlık alanına sahip psikologlar bulunmaktadır. Bu merkezlerde panik atak, sosyal fobi ve tüm fobiler, okb, depresyon, yaygın anksiyete, stres ve öfke kontrolü, cinsel terapi (vajinismus, erken boşalma, sertleşme problemi…), dikkat eksikliği ve hiperaktivite, sınav kaygısı gibi yetişkin ve çocuk, ergen problemlerinin çoğu ile ilgilenilir.

Burada önemli olan nokta psikoloğunuzun uzmanlık belgesidir. Bunun dışında tabiki referans psikolog seçiminde büyük bir etkendir. Özellikle Bakırköy’de psikolog arayışında iseniz geniş bir lokasyon hedeflediğiniz için seçim yapmak sizi zorlayabilir. Ancak uzmanlık belgesi ve referansları inceleyerek kendinize daha doğru bir yol haritası çizebilirsiniz.

Psikoloğunuzun sizinle olan iletişimi ve kendinizi psikoloğunuzla konuşmaya yatkın hissetmeniz ise neredeyse tüm faktörlerin başında geliyor. Çünkü bazı noktalarda herkesle aynı sorunu yaşamadığınız için başka birinin önerdiği psikolog sizlere yeterince etkili gelmeyebilir.

Bakırköy Psikolog Seçimi

Bakırköy psikolog seçimlerinde dikkat edebileceğiniz hususlar ile ilgili bilgi amaçlı oluşturduğumuz bu içeriğimizde sizlere yargıdan uzak, empati ile yaklaşım sağlayan ve sizleri iletişimde açıklığa yönlendiren psikologları tercih etmenizi öneriyoruz.

İnsan nasıl karmaşık bir varlık ise psikolojinin alanı da bu doğrultuda o kadar geniştir. Hayatımızın her döneminde farklı sorunlarla karşılaşırız. Bunlarla mücadele etmekten yorulmamız, başa çıkamamamız bizim güçsüz olduğumuzu göstermez, sadece daha hassas bir insan olduğumuzu gösterir. Okula başlayan çocuğunuzun uyum problemi yaşaması, ergenlik döneminde stres ve agresiflik ya da evliliğinizde yaşanılan cinsel problemler birçok insanın karşılaştığı problemlerdir. Bu problemlerin çözümü de aslında oldukça kolaydır. Yapmanız gereken şey önce kendinize inanmak, sonrasında ise destek alacağınız uzman psikolog ile uygun bir psikolojik tedavi yöntemi izlemek olacaktır.