Çocuk ve Ergen Terapisi

Çocuk ve ergen terapisi, uzman terapistler tarafından gerçekleştirilen ve büyüme evrensinde bulunan çocukların problemlerine çözüm niteliği taşıyan bir terapi çeşididir. Çocukluk ve ergenlik dönemi çoğu zaman sorunlar ile geçmektedir. Aileler bu dönemde oldukça endişelidir. Aile içinde yaşanan çatışmalar ve çocuklarında gördükleri olumsuz davranış ile tutumlar ebeveynleri endişeli hale getirir. Ancak çoğu zaman çocuk ve ergen terapisi için ilerleme kaydedilen durum ailelerden ötürü oluşabilmektedir. Çocukların büyüme evresinde yaptıkları çoğu durum için yanlış tutumlar sergileyen aileler bu dönemin daha ağır yaşanması ya da daha doğru atlatılması noktasında ana unsurlardır.

Çocuk ve Ergen Psikolojisi

Sürekli aile ile iç içe olan çocuk ilerleyen süreçte dış çevre ile zaman geçirmeye başladığında ve ergenlik dönemine geldiğinde alışılan düzenin değişmeye başlaması ile beraber daha özgüvenli hareketler sergileyebilirler. Bununla birlikte karşılaştıkları farklı sosyal çevrelerden ötürü yanlış tutumlar oluşturabilirler. Ailelerin bu dönemlerde hassas yaklaşmaları gereklidir. Çünkü takınılan yanlış bir tutum çocuğu zarar gördüğü dış çevreye daha fazla itebilir. Çocuk ve ergen psikolojisi detaylı ve farklı alanları bulunan bir psikoloji dalıdır. Bu süreçte çocuklarda çok farklı problemler gözlenebilir. Bazı ebeveynler çocuklarının bulundukları dış ortam ve ailelerine tutumlarından dolayı çocuk ve ergen terapisi ihtiyacı gözetirken bazı aileler ise bu konuda çocuklarının ilerleme kaydetmemesi ve asosyal ilerlemesi sebebi ile terapiye başvururlar.

Yaşanılan her değişik durumda ailelerin yaşıyor oldukları sorunla ilgili bilinçlenmeleri ve buna yönelik ilerlemeleri gerekir. Çocuk ve ergen terapisi bu nedenle çok önemlidir. Bu terapi hem çocuğun problemlerini, hem problemlerin ortaya çıkış nedenini hem de aile bilincini kapsar. Böylece çocuk/ergen, sorunları ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye ve buna yönelik davranmaya başlarken ebeveynleri de bilinçlenmeye ve çocuk/ergen için yapıcı davranışlarda bulunmaya başlar.

Çocukluk ya da ergenlik döneminde ailelerin gözlemci olması önem taşır. Çünkü sorunları başlangıç aşamasında yani fazla ilerlemeden saptamak ve çözüm adına hareket etmek aile ve çocuk için en sağlıklısıdır. Bu konuda desteğe ihtiyaç duyduğunuzu hissediyorsanız Adel Danışmanlık merkezimize başvurabilirsiniz. Alanında uzman ekibimiz sizlere çocuk ve ergen terapisi adına profesyonel ekibimiz sizlere yardımcı olacaktır.