Karşıt Gelme-Karşıt Olma Bozukluğu (KGB-KOB)

karşıt olma bozukluğu

Karşıt Gelme-Karşıt Olma Bozukluğu (KGB-KOB)

Çocuğunuz sürekli size karşı mı geliyor? Karşıt gelme ya da karşıt olma çocuğun yaşına göre normal sayılamayacak derecede itaatsiz, tartışmacı ve ailesine karşı gelmesi durumudur.

Karşıt gelme bozukluğu çocuk yaşlarda ve ergenlikte sıklıkla karşılaşın problemdir. Birçok çocuk ya da ergen belli dönemlerde ailelerine karşı gelmektedir, bu karşıtlık bir yere kadar kabul edilebilir bir durumdur. Ancak KGB tanısı konulan çocuklarda karşı gelme davranışları uzun sürer ve şiddeti çocuğun hem ailesiyle hem de çevresiyle olan ilişkisini zedeler.

Karşıt gelme bozukluğu genellikle okul öncesi dönemde görülür. Çocuklar 3-4 yaşına kadar daha çok çevresindekileri anlama eğilimindedir, bunu yaparken de ailenin gözetimi ve yönlendirmesi ile kararlar alır. Ancak 3-4 yaşından sonra çocuk kendi iradesinin farkına varır ve anne babasının dışında kendi istediğini yapmaya, otoriter tutumlara karşı kendi kararlarını vermeye başlar. Çocuğun bu karşı tutumu, inatçılığı ailenin sabırlı, tutarlı davranışlarıyla giderek normale döner.  Ancak bazı çocuklarda ailesine ve çevresindekilere karşı gelme isteği çok yoğun olarak görülür. Ailesiyle giyinme, yemek yeme gibi günlük her konuda sorun yaşayabilirler. Karşıt gelme – karşıt olma bozukluğu görülen çocuklarda ailenin hemen her söylediğine doğru ya da yanlış olduğunu düşünmeden itiraz etme, hiçe sayma eğilimi gözlenir. Çocuk aileye karşı itaatsiz davranışlar sergiler, çabuk sinirlenir bazen şiddete dahi başvurabilir.

Karşıt gelme bozukluğu olan çocuklar sadece ailesiyle değil arkadaşlarıyla da uyum problemi yaşar. Aşırı hırslı bir tutum sergilediğinden arkadaşlarıyla oynadığı oyunlarda kaybetmeyi hazmedemez, sürekli kazanmak ister. Hatta bunun için oyunun kurallarını kendine göre değiştirmekte direnebilir. Bu davranışı çocuğun arkadaşlarıyla arasının bozulmasına yol açabilir. Çocuğun grup içerisinde istenmemesine, oyunlara çağırılmamasına sebep olabilir. Bu durum çocuğu yalnız bırakırken, yine de kendini haksız görmez, empati yapamaz. Ailenin bu gibi durum karşısında çocuğa yönelik sergilediği otoriter tutum, çocuğun daha asi ve saldırgan olmasına sebep olabilir. Öte yandan çocuğun desteklenmesi ise yaptıklarını doğru olarak kabul edildiğini düşünmesine yol açacağından değişmeye çalışmamasına sebep olabilir.

Peki, KGB görülen çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Çocuğun sürekli karşı gelmesi aslında kaygılı olduğu ya da başka şeyleri bastırmak istediğini gösterebilir. Kardeş kıskançlığı, anne babanın ilgisizliği, arkadaşları arasında güçlü görünmek istemesi, ebeveynlerin eleştirici tutumu çocuklarda KGB’ye sebebiyet verebilir. Çocukta bu belirtilerin görünmesi durumunda aileler;

-Çocuğun olumlu davranışlarını pekiştirmeli, desteklemeli

-Çocuğu eleştirmek yerine, davranışlarının nedeni anlamaya çalışmalı

-Çocuğun bireyselliğine saygı gösterilmeli. Kararlar birlikte alınmalı, çocuğa da danışılmalı.

Çocukların gelişim döneminde yaşadıkları problemler, karakterinin oluşmasında büyük rol oynar. Küçük yaşlarda yaşanan problemler çözülmezse, yetişkinlik döneminde yeniden gün yüzene çıkabilir ve bu kez tepkileri daha farklı olabilir. Çocuk yaşlarda ve ergenlik döneminde yaşanılan psikolojik problemlerin en doğru ve en sağlıklı çözümü için mutlaka bir uzman desteği almalısınız.

Bu gönderiyi paylaş