Panik Atak Nedir? – Panik Bozukluk

Panik Atak Nedir; bireylere aniden gelen yoğun bir korku halidir. Endişe nöbeti olarak da nitelendirilen panik atak hastalığı bireylerde yoğun olarak ölüm korkusu şeklinde gözlenir. Bu hastalık psikolojik sorunlar ya da bazı hastalıklar nedeni ile meydana gelebilir.

Bireylerin yaşamlarında karşılaştıkları çeşitli travmatik durumlar panik atak hastalığının genel oluşum nedenidir. Geçirilen nöbet ile birlikte hasta ani bir endişe ve korku kümesi ile karşılaşır. Bu süreçte bayılacağını ya da öleceğini düşünür. Ataklar en fazla yarım saat sürmektedir. Atak sonrası birey kendini oldukça halsiz ve yorgun hissedebilir. Panik atak sürecinde kişi terleme ve çarpıntı sorunu yaşayabilir. Günümüzde kaygı ile karşı karşıya olan her birey panik atak krizi geçirebilmektedir. Böyle bir sorun mevcut değilse hastalık ancak yaşanan endişeli bir an içerisinde gözlenebilir. Stres, travma, yoğunluk, yorgunluk, düzensiz beslenme ve kaygı panik atak oluşumuna yol açan başlıca etkenlerdir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak rahatsızlığının birçok farklı belirtisi bulunmaktadır. Sıralayacak olursak:

-Göğüste sıkışma hissi
-Kalp çarpıntısı
-Nefes alamadığını hissetmek
-Hızlı nefesler alıp vermek
-El ve ayaklarda hissizlik oluşumu
-Titreme
-Baş dönmesi
-Bayılacakmış gibi hissetmek
-Terleme
-Ürperme ve ataşlenme
-Çok kötü bir şey olacakmış hissi ile karşılaşmak
-Mide kasılması
-Kramp ve ölme hissi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz panik atak belirtileri süreç oluşmaya başladığı zaman hissedilip görülmektedir. Panik atak krizleri çoğunlukta genel faktörler, travmatik durumlar, öfke sorunları gibi olaylar karşısında gözlense de ilaçlar ile beyin fonksiyonları sebebi ile de yaşanabilir. Kansızlık yaşamak, astım rahatsızlığı gibi problemler panik bozukluk ile karıştırılan hastalıklar içerisindedir. Çünkü süreç hemen hemen aynı oluşmaktadır.

Panik bozukluk rahatsızlığı günümüzde yaygın olan bir rahatsızlıktır. Günümüzde 1-3 aralığında panik atağı yaşanmaktadır. Bu hastalık genellikle 20’li yaşlarda görülür. Hastalığın oluşumunda genetik özellikler ile birlikte panik bozukluklar da etikilidir.

Panik atak hastalığı tedavi edilmekte olan bir hastalıktır. Panik atak tedavisi uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Ekibimiz panik atak teşhisinin ardından hastanın durumuna göre ilaç tedavisi ya da psikoterapi uygulamaktadır. Tabii ki süreçte bu iki yöntem aynı anda da uygulanabilir. Panik atağın psikoterapisinde en çok bilişsel davranışçı terapi, EMDR ve hipno terapi kullanılmaktadır.

Merkezimiz rahatsızlığınızın ilerleme sürecine göre bir tedavi planı oluşturmaktadır. Detaylı bilgilendirme için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Panik atak terapisi hizmetimiz ile yaşadığınız zor durumları bir çözüme kavuşturmak adına yanınızdayız.