​Sınav Performans Kaygısı ve Getirileri

​Sınav Performans Kaygısı ve Getirileri

Gelişme çağında olan tüm bireyler en etkili şekilde eğitimlerini sürdürmelidir. Eğitim süreci kişileri yaşama hazırlarken aynı zamanda etkin bir meslek sahibi olmalarına yardımcı olmaktadır. Bu süreçte sınav zamanları çoğu birey için oldukça stresli ve kaygı dolu geçebilir. Çünkü gelecek kaygısı bireylerin hayatında korku yaratabilmektedir.

Bu durum anksiyete bozukluğuna neden olabileceği gibi kişide çeşitli fiziksel rahatsızlıkların oluşumuna da zemin hazırlayabilmektedir. Sınav kaygısı aslında önemi büyük olan bir unsurun yarattığı strestir. Bu gibi durumlarda kişiler sınava hazırlanma süreci ve sınav esnasında olumsuz düşünceler ile karşılaşırlar. Bu durum onlarda stres ve endişe oluşumu meydana getireceği gibi mide bulantısı, kusma, terleme, titreme, gerginlik, ağlama isteği, sık sık idrar yapma gibi yan etkiler de yaratabilmektedir.

SINAV KAYGISI NASIL AŞILIR?

Bu yan etkiler içerisinde sınav performans kaygısı olarak en çok gözlenenler karın ağrısı, kusma isteği, ağlama isteği ve terlemedir. Sınav öncesinde ya da sınav esnasında beyin, kaygı-korku merkezine uyarıcı sinyaller gönderir. Oluşan sinyaller ise az önce sıraladığımız fiziksel belirtilerin oluşumuna yol açar.
Sınav performans kaygısı sürecinde kişiye aile desteği de oldukça etki sağlar. Bu süreçte ebeveynler bireye olumsuz tepkiler göstermemeli ve stres yaratacak konuşmalar yapmaktan kaçınmalıdır. Sınav sonucu ne olursa olsun aile desteğinin sağlanacağı kişiye iletilmelidir.

Sınav kaygısı bulunan bireyler sınav öncesinde mutlaka profesyonel bir destek almalıdır. Bu sayede fiziksel belirtilerin ortadan kaldırılması sağlanır ve kişi sınava daha iyi adapte olmaktadır. Bizler Adel Danışmanlık olarak sınav performans kaygısı konusunda tüm bireylere profesyonel destek sağlamaktayız. Hayata yön veren sınav zamanlarında daha etkin olabilmek ve kaygılardan sıyrılmak adına bizlere başvurabilir ve ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş