Akupunktur Nedir

Akupunktur geçmişten günümüze taşınmış geleneksel Çin tıbbı olarak kayıtlar geçmiştir ve 3000 yıllık bir süre zarfı içinde gelişmiştir. 1900’lü yılların sonunda ABD Başkanı Richard Nixon, heyeti ile beraber Çin’e resmi bir ziyaret yapmıştır. Ziyaret kapsamında Çinli doktorlar başkan ve heyetine akupunktur anestezisi altında gerçekleştirilen cerrahi bir operasyon” izletmişlerdir. Bunun ardından, akupunkturun Batı’da popülerliği yükselmiş; uygulanması ve incelenmesi tüm dünya üzerinde yaygınlık kazanmıştır. Ülkemizde de akupunktur tedavisi son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Akupunktur bilinenin aksine gelişen yaşam ile yeni bulunmuş bir tedavi yöntemi değildir. Ardında uzun bir geçmiş barındırır. Genel uygulanma şekli ise bedenin çeşitli alanlarına ince iğneler batırma işlemini ele alır. Böylelikle enerji akışı düzeltilmektedir.

Akupunktur Tedavisinin Etkisi Kalıcı Mı?

Çin tıbbı, Batı tıbbı gibi zihin ve beden ile alakalı kesin ayrımlar içermez. Çin’in tıp sistemi, duyguların ve ruhsal durumun hastalıklar üzerinde fiziksel mekanizmalar kadar etkili olduğuna inanır.

Akupunktur Tedavisi İçin Genelde Kaç Seans Gerekir?

Akupunktur tedavisi için net bir sayı verilemez çünkü bu her kişiye göre değişebilen bir süreçtir. Genel olarak 10 ya da 14 seans kadar bir süreyi içerir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi bazı hastalarda 7 seans sorunun çözümlenmesine yetebilmektedir. Bazı hastalarda ise seans sayısı doksana çıkabilmektedir. Kişinin hastalığının ilerlemişlik durumu, bu süreci belirleyen en önemli faktördür.

Akupunktur Tedavisinin Etkisi Kalıcı Mı?

Etki, hastaya bağlı olarak değişmektedir. Birey hastalığın tekrarlanmasına yol açacak hayat stiline yeniden yönelmeye başlarsa Akupunktur uygulaması tekrar gündeme gelebilir.

Akupunktur Bebekler ve Küçük Çocuklarda Kullanılabilir Mi?

Evet. Bebek ve küçük çocuklarda bağırsak soruları için akupunktur tedavisi kullanılabilir. Bununla birlikte yüksek ateşin tedavisinde destekleyici olarak da kullanılabilmektedir.

Akupunktur Ne Tür Ağrılarda Etkilidir?

Romatizma ağrıları, Safra kesesi ve Böbrek sancıları, ameliyat sonrası ağrıları ve doğum sonrası ağrıları üzerinde oldukça etkilidir. Doğum süresini kısaltma noktasında da yararları olduğu gözlenmiştir.

Akupunkturun Etkisi Psikolojik Midir?

Sadece yetişkin bireylerde değil, bebeklere ve veteriner hekimlerce hayvanlara da uygulanmaktadır. Bu tedavinin hayvanlar üzerinde de uygulanması akupunkturun basit bir telkin hekimliği içermediğini göstermektedir. Akupunktur psikosomatikten daha öte etkiye sahip bir tıp dalıdır.

Akupunktur Tedavisinde Hasta Ne Kadar Zamanda Kendini İyi Hisseder?

İyi hissetme süresi, hastalığın türü, ilerlemişlik durumu ve hastanın durumuna bağlı şekilde akupunktur tedavisi değişiklik gösterir. Bazı hastalar ilk tedaviyle değişiklik hissederken, bazıları yedi – on seans sonra fark edebilirler.

Zararı ya da zararlı yan etkileri olabilir mi?

Her tedavinin olduğu gibi akupunkturun da yan etkileri olabilmektedir. Ancak bu yan etkiler ciddi yan etkiler değildir. Diğer pek çok tedaviye göre akupunktur yan etkisi çok az olan etkili bir yöntemdir.

Uygulamada İlaç Alınabilir Mi?

Akupunktur tedavisinde ilaç alınabilir. İzin almadan ilaç almayı kesmek son derece tehlikelidir.

Akupunktur İğneleri Can Acıtır Mı?

İğneler karşısında hissedilen acı her bireyde farklıdır.Anlık acılar hissedilebilir. İğneler vücuda batırıldığında akupunktur noktasına erişilene kadar bir acı duyulmaya da bilir. Akupunktur noktasına ulaşıldığında ise; Çinlilerin “De Qi “diye tanımladıkları, vital enerjinin algılanması anlamına gelen uyuşma, karıncalanma sivri bir şeyin dokunma hissi ya da ağrı olarak algılanan bir his söz konusudur. Ancak bu, yanlışlıkla bir iğnenin batmasında duyulan ağrıdan daha az acıtır.