Alkol ve madde bağımlılığı nedir?

Alkol ve madde bağımlılığı nedir?

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI DANIŞMANLIĞI NASIL BİR İŞLEYİŞ GÖSTERİR?

Alkol ve madde bağımlılığı nedir? Alkol ve Madde Bağımlılığı Nedir?Bağımlı olunma aşaması nasıl anlaşılır? Bu sorular aslında tüketim sürecinde bireylerin kendilerine yönelttikleri sorulardır. Alkol ya da madde bağımlılığı ilk süreçte yaşanan kötü durumları unutma, eğlenme, her şeyden uzaklaşabilme düşüncesi ile başlayan tüketim süreci ile ortaya çıkar. Bireyler her zaman kullandıkları alkol ya da maddenin miktarını biraz daha arttırmayı denerler. Yaşamı ya da sağlık şartlarını zorlayacak ve zarar verecek şekilde tüketim sağlamak bağımlılık anlamına gelmektedir. Aslında beyinsel bir fonksiyon sorunu olan alkol ve madde bağımlılığı, beynin istek algısını ayarlamayıp zararlı maddeyi sürekli tüketme isteği ile ortaya çıkar.

Bağımlılıktan önceki süreçte iyi ve uyumlu seyreden aile, sosyal ve özel yaşantı bağımlılık sürecinin sonrasında tüm yaşam düzenini olumsuz etkilemeye başlar. İlk olarak ailevi problemler baş gösterir. Ardından sosyal çevreniz kendine zarar veren bir birey ile karşı karşıya olduğu için iletişim alanına mesafe ekler. Bağımlı birey bu süreçte kendini yalnız hissederek daha çok zararlı madde kullanmaya yönelebilir. Bu durum oldukça zararlıdır. Psikolojik bozukluk ile birlikte tüketilen alkol ve madde vücutta bir koma oluşumuna hatta ölüme yol açabilmektedir.

Bireylerin bu noktada tedavi sürecine başvurması gerekmektedir. Alkol bağımlılığı tedavisi ya da madde bağımlılığı tedavisi ile kişiler yaşadıkları bu sorunu aşabilirler. Ancak profesyonel bir destek şarttır. Çünkü bağımlılık önemli bir sağlık sorunudur. Bireyler tedavi aşamasında tekrar tüketime yönelebilir ya da tedavi sürecini reddedebilir. Uzmanlar tarafından uygulanacak olan alkol ve madde bağımlılığı desteği bireye bu noktada doğru yönlendirmeyi sağlayarak onu olumsuz dönüşlerden uzaklaştırır.

Bu konuda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız her açıdan sağlıklı olan eski yaşantınıza geri dönmek istiyorsanız Adel Danışmanlık olarak bizlere başvurabilirsiniz. Alkol bağımlılığı danışmanlık sürecinde profesyonel çalışma kadromuz sizlere yardımcı olacaktır. Bizler yaşadığınız zor süreçte Adel Danışmanlık olarak daima yanınızdayız.

Bu gönderiyi paylaş