Alt Islatma

Alt ıslatma, genellikle 4-12 yaş aralığında çocuklarda görülmekte olan idrar kaçırma problemidir. Bu sorun için ailelerin çocuklarına dikkatli davranmaları gerekir. Çünkü çocuğun altını ıslatması çoğu zaman ondan kaynaklanan bir problem değildir. Bu konuda çocuğa kızmak ya da baskı uygulamak ona daha çok zarar verecektir. Üstelik yapılan araştırmalar alt ıslatma nedeni ile çocuğuna tepki gösteren ebeveynlerin çoğunun, küçükken ailelerinden aynı tepkiyi aldıklarını ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte çocuğun altını ıslatması şeker hastalığı ya da idrar yolu problemleri sebebiyle de meydana geliyor olabilir. Ebeveynler çocuklarına sağlıklı şekilde davranmalı ve bu sorun için mutlaka profesyonel bir yardım ile hareket etmelidirler.

Alt Islatma NedenleriÇoğu aile alt ıslatma sorununu psikolojik bir sorun olarak bilmektedir. Oysa bu durum her çocukta farklı şekilde seyreder. Çocuğun altını ıslatması ürolojik bir sağlık sorunudur. Ancak aile olarak çocuğa gösterilen baskı ve hiddet çocukta bu konu ile alakalı psikolojik sorunlar meydana getirmektedir.

Çocukların kas ve sinir sistemlerini yönetebilmeleri zaman alan bir süreçtir. Aileler bu konuda çocuklarının tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve buna hakim olabilmeleri adına hızlı adım atmalarını isterler. Ancak her çocuğun sinir ve kas kontrolüne hakim olabilme zamanı aynı değildir ve çocuk bu yüzden kesinlikle suçlanmamalıdır.

Alt Islatma Nedenleri

Uyumadan önce çocuğun fazla sıvı tüketmesi
Şeker hastalığı
Böbrek enfeksiyonları
İdrar yolu enfeksiyonları
Sinir – kas kontrolü gelişim problemleri
Uyku derinliği
Psikolojik etkiler (çocuğun kendini yeteri kadar ifade edememesi)
Herhangi bir sağlık sorunu nedeni ile kullanılan idrar söktürücü
Çeşitli durumlarda (fazla sıvı tüketimi sonucu alt ıslatmada aileden görülen kötü etki nedeni ile tekrarlama)

Çocuğunuzun farkında olarak ya da bilinçsizce altını ıslatması bir problemi olduğunun açık göstergesidir. Bu nedenle çocuğu buna sürükleyen nedeni bilmeden fevri davranmamak gerekir. Hemen hemen çoğu çocuk alt ıslatma sorununu belirli bir süre sonra aşabilmektedir. Fakat burada sizin ona yaklaşım tarzınız önem barındırır. Çocuğunuzun bu sorunu aşamadığını gördüğünüzde ise doktora başvurmanız en doğru yol olacaktır. Çocuğun idrar kesesini boşaltma ve tuvaletini tutma ile ilgili problemler bu şekilde aşılabilir. Ancak sorun psikoterapik ise bu konuda profesyonel destek almalısınız. Çünkü çocukta görülen ruhsal sorunlar ancak uzman desteği tarafından çözümlendirilebilir.

Bizler Adel Danışmanlık Merkezi olarak sizlere bu konuda profesyonel destek sağlamaya hazırız. Gelin psikoterapik alt ıslatma sorununun en sağlıklı şekilde çözüme kavuşturalım.