Ayrılma Anksiyetesi

Ayrılma anksiyetesi çocukların yaşamları boyunca ya da okul vb. alanlar için sürekli bağlı oldukları kişiden ayrılması sonucu meydana gelen bir problemdir. Bu anne, baba, sürekli birlikte kalınan bakıcı bile olabilir. Çocuklar sürekli zaman geçirdikleri kişilerden ayrılmak istemeyebilirler. Böyle zamanlarda kaygı ve endişe duymaya başlarlar. Bu durum ayrılık anksiyetesi olarak isimlendirilmektedir.

Ayrılma Anksiyetesi BozukluğuAyrılma anksiyetesi bozukluğu genellikle 8 aylık ya da 1 yaşında bebeklerde görülmektedir. Ortalama 3 yaşına erişene dek yok olur. Ancak yetişkinlerde de bu anksiyete çeşidi gözlenebilmektedir.

Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu Belirtileri    ( AAB Belirtileri )

AAB’nin çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Bunlar;

-Kişiden ayrılamama
-Büyük ağlama krizleri
-Ayrılık vaktini geciktirecek eylemlere yönelmek
-Baş ağrısı
-Karın ağrısı
-Kusma
-Okul performansında düşüklük
-Okula gitmeyi reddetme
-Kişiler ile sağlıklı iletişim kuramamak
-İçe kapanıklık
Küçük yaşlarda bu sorun ile karşılaşan çocukların yetişkinlik evrelerinde de sorunlar yaşayabildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle ailelerin hassasiyet göstermesi önemlidir. Çocukların sağlıklı şekilde gelişim göstermesi ve çevresi ile kaliteli ilişkiler kurabilmesi için ayrılma anksiyetesini atlatması gereklidir. Profesyonel şekilde çözümlenen sorun, çocuğunuzun geleceği noktasında mühim bir rol oynar.

Ayrılık Anksiyetesi Genellikle Hangi Şartlarda Oluşur?

Ayrılık anksiyetisi genel olarak aile kökeninde anksiyete bulunan çocuklarda, düşük ekonomik düzeyli ailelerde, çocuğuna karşı çok korumacı davranan ebeveynlerin çocuklarında görülmektedir. Tabiki çekingen kişilik durumu, aile içinde depresyon süreçleri de çocukta ayrılma anksiyete bozukluğu görülmesinde birer etkendir.

Tüm bunların yanında ayrılık anksiyete bozukluğu yaşamda yapılan farklı değişiklikler (taşınma, eğitim kurumu değiştirme, ebeveynlerde boşanma) sebebiyle de oluşabilir.

Bunun için profesyonel bir destek aldığınızda doktorunuz önce çocuğunuzu, ardından çocuğunuz ile olan etkileşiminizi gözlemleyecektir. Tanı ve tedavi planı için bu oldukça gereklidir. Sizlerde çocuğunuzda ayrılık anksiyetesi olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman desteği alın ve sağlıklı şekilde ilerleyin. Bu anksiyete bozukluğu ve tedavi süreci ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için lütfen bizimle iletişime geçin. Adel Danışmanlık olarak sorunlarınıza profesyonel ekibimiz ile çözüm sunmaktan memnuniyet duyarız.