Bakırköy Psikolog

Bakırköy psikolog aramalarınız için düzenlenen sayfamız psikolog seçimleri ve ilerleme süreci ile ilgili bilgilendirme sunar. Psikoloğunuzu tercih ederken hangi noktalara özen göstermelisiniz? Referanslar psikolog seçiminde nasıl bir önem taşıyor? İstanbul bakırköy’de bulunan psikolojik danışmanlık merkezimiz kafanızı karıştıran soruları yanıtlamak; danışmanlık ve koç arayışınızda dikkat etmeniz gerekenleri iletmek adına bu içeriği sizler için hazırladık.

Psikolog diğer adıyla ruh bilimci, kısaca insan davranışlarını inceleyen, bu davranışlarda normal dışı bir durumla karşılaşıldığında kişiye yardımcı olarak gerekli desteği sunan kişidir.

Destek almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bakırköy Psikolog Merkezi

Günümüz şartlarında insanların hayatları kimi zaman üstesinden gelinmez hale gelebiliyor.Bireyler yaşanılan olaylara karşı değişik tepkiler gösterebiliyor. Karşılaşılan travmatik olaylar bazı insanlarda ani çıkışlara yol açarken, bazı insanlarda içe dönüklük, ruhsal ve bedensel hassasiyete dönüşebilir. İnsanlar yaşadıkları olaylar karşısında genellikle bir uzmana danışmak yerine aile ve yakın çevresinden yardım almayı tercih ederler. Ancak bu durum kişide her hangi bir iyileşme sağlamaz.

Bireyler yaşanılan durumun sadece kendisine ait olduğunu düşünerek hislerini, duygularını yabancı birine anlatmaya çekinir, yargılanma korkusuyla yaşadıklarının üzerini örter. Bu durum kişide gittikçe artan umutsuzluğa hatta fiziksel zararlara bile sebep olabilir. Böyle bir durum karşısında yapılması gereken ilk şey ise yaşadığınız durumun sadece size ait olmadığını, şimdiye dek pek çok insanın benzer sorunlar yaşadığını ve bunu atlattığının bilincinde olmanızdır. İstanbul Bakırköy bölgesinde bulunan uzman klinik merkezimiz, problemlerin yalnızca size özel olmadığını, pek çok insanın bu gibi problemler ile yaşadığını sizlere en iyi şekilde açıklar. Bakış açısı, psikolojik problemlerde en önemli noktadır. Siz, yaşadığınız sorunu yalnızca kendinizde gördüğünüz için bunu yaşayan tek insan olmanın umutsuzluğu ile iyileşmeye odaklanamazsınız. Olumlu bakış açısı ve bu problemi yaşayan gerçek kişilerin varlığını görmek sorunu aşma isteğinizi arttıracaktır. İnanmak psikolojik anlamda gerçekten başarmanın yarısıdır.

Bakırköy Psikolog

Uzman Klinik ile Psikolojik Destek

Toplumumuzda problemi aşma aşamasına gelmeden bunu dile getirme noktasında bile sorunlar yaşamaktayız. Psikologa gitmek duyulmamalı gibi oldukça sığ bir düşünce yapısı şuan dahil henüz tam olarak aşılabilmiş değil. Ancak tıpkı fiziksel sağlık sorunlarımız gibi ruhsal sorunlarımız için de uzmanlara başvurmamız gerekiyor. Boğazımız için KBB uzmanına görünüyorsak, ruhsal sorunlarımız için de psikologa gitmeliyiz.

Psikolojik rahatsızlıklarda her hastanın içinde bulunduğu özel durum bir diğerine göre farklılık gösterecektir. Ancak genel olarak kategorilere ayırmak gerektiğinde psikolojik rahatsızlıklar şu şekilde kategorilere ayrılabilir:

 • Duygudurum bozuklukları: Kişilik bozuklukları olarak da bilinir. Depresyon, bipolar bozukluk gibi problemlerdir.
 • Kaygı bozuklukları: Yaygın anksiyete, sosyal fobi, özgül fobiler gibi hastalıklardır.
 • Yeme bozuklukları: Anoreksiya nevroza, bulimiya sayılabilir.
 • Uyku bozuklukları: Uyku felci, insomnia, uykuda yürüme gibi pek çok sorun sayılabilir.
 • Cinsel sorunlar: Vajinismus en bilinenleri arasındadır. (Çiftlere yönelik uygulanan diğer tedaviler)
 • Psikotik bozukluklar: Şizofreni psikotik bozuklukların başında gelmektedir.
 • Kişilik bozuklukları: Narsist kişilik bozukluğu, paranoid kişilik bozukluğu gibi problemlerdir
 • Nörobilişsel bozukluklar: Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklardır.

 

Psikolojik Hastalıkların Doğurabileceği Sonuçlar – Bakırköy Psikolog Merkezi

Ruhsal problemlerin büyük bir kısmı kendisini farklı davranışlarla gösterebilir. Şiddet gibi ağır davranışsal problemlere neden olan bazı psikolojik davranışlar kimi zaman cinsel anlamda uygunsuz davranışlar sergilemeye de neden olabilir. Ayrıca sorun çözülmediği zaman intihar ve kaza ile sonuçlanan psikolojik problemler de vardır.

Kişinin üretkenliğini önemli ölçüde azaltan (ruh sağlığına etki eden) psikolojik rahatsızlıklar sosyal hayatı da zora sokar. Fiziksel hastalıkların şiddetini de arttırabilen psikolojik problemler sağlıklı bir hayat sürmek için muhakkak profesyonel destek alınması gereken rahatsızlıklardır.

Tanımlanmış olan 250’den fazla psikolojik problem vardır. Bunlardan en yaygın olanı anksiyete, panik atak gibi rahatsızlıklardır. Duygudurum bozuklukları, depresyon, bipolar bozukluk, kişilik bozuklukları ve bağımlılıklar da toplumumuzda sık rastlanan psikolojik problemler arasındadır.

Psikolojik hastalıklara sahip olan bireylerde farklı ruhsal davranış bozuklukları görülebilir. Şiddet gibi ağır davranışsal sorunlar bireyin hem kendisine hem de başkalarına zarar vermesine neden olabilir. Ayrıca cinsel açıdan uygunsuz davranışlar da psikolojik problemlerin doğurabileceği sonuçlar arasındadır. İntihar ve kaza ile sonuçlanan sorunlar da yaygın olarak görülmektedir. Bireyin üretkenliğini önemli oranda azaltan bu sorunlar fiziksel hastalıkların şiddetini de arttırabilir.

Yaygın Olan Psikolojik Bozukluklar Nelerdir? – Bakırköy Psikolog Merkezi

Toplumumuzda en sık rastlanan psikolojik rahatsızlıkların başında kaygı bozuklukları gelmektedir. Yaygın anksiyete, belirli bir korku ya da endişe duymadan, genel olarak hissettiği kronikleşmiş kaygılanma durumudur. Günün büyük bir kısmını endişe içerisinde geçiren yaygın anksiyete hastaları konsantrasyon bozukluğu gibi sosyal hayatı etkileyecek problemler yaşayabilir.

Panik bozukluk, özgül fobiler ve sosyal kaygı bozuklukları da yaygın olarak görülen kaygı rahatsızlıkları arasındadır. Aşırı düzeyde duyulan birinden ayrılma korkusu da ayrılık anksiyetesi olarak kendisini göstermektedir ve kaygı bozuklukları arasında sayılabilir. Tüm bu problemler için İstanbul Bakırköy psikolog merkezleri içerisinde size olumlu yansıyacak uzman klinik desteği bulmanız önemlidir.

Bipolar bozukluklar, depresyon gibi duygu-durum bozuklukları hem ülkemizde hem de dünyanın genelinde yaygın olarak görülen önemli psikolojik rahatsızlıklar arasındadır. Yeme bozuklukları ve bağımlılıklar da profesyonel tedavi gerektiren psikolojik sorunlar olarak sayılabilir. Kişilik bozuklukları, cinsel bozukluklar gibi pek çok problem farklı yaş gruplarında karşımıza çıkabildiği için psikolojik sorunlar asla ihmal edilmemesi gereken sağlık problemleri arasındadır.

Psikolog Bakırköy; Uzman Klinik Psikologlar

Bakırköy’de yer alan psikolog merkezimiz gibi birçok önemli lokasyonda oldukça geniş uzmanlık alanına sahip uzmanlar bulunmaktadır. Bu merkezlerde panik atak, sosyal fobi ve tüm fobiler, OKB, depresyon, yaygın anksiyete, stres ve öfke kontrolü, bireysel psikoterapi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, sınav kaygısı gibi yetişkin, çocuk, ergen ve aynı zamanda çiftlere yönelik cinsel terapi (vajinismus, erken boşalma, sertleşme problemi…) gibi problemlerin çoğu ile ilgilenilir.

Burada önemli olan nokta psikoloğunuzun uzmanlık belgesidir. Bunun dışında tabi ki referans psikolog seçiminde büyük bir etkendir. Özellikle Bakırköy’de psikolog arayışında iseniz geniş bir lokasyon hedeflediğiniz için seçim yapmak sizi zorlayabilir. Ancak uzmanlık belgesi ve referansları inceleyerek kendinize daha doğru bir yol haritası çizebilirsiniz. (Adel psikolojik danışmanlık, bakırköy’de uzman klinik olarak hizmet vermektedir.) Bakırköy psikolog merkezi ile iletişime geçebilir ve problemlerinizi profesyonel ekip ile aşabilirsiniz.

Psikoloğunuzun sizinle olan iletişimi ve kendinizi psikoloğunuzla konuşmaya yatkın hissetmeniz ise neredeyse tüm faktörlerin başında geliyor.  Çünkü bazı noktalarda herkesle aynı sorunu yaşamadığınız için başka birinin önerdiği psikolog sizlere yeterince etkili gelmeyebilir. Kendinizi en iyi şekilde ifade edeceğiniz, konuşmaktan keyif aldığınız ve sizi benimseyen, içtenlikle sorununuzu çözümlemeye çalışan bir psikolog ile ilermek problemin çözüm süresini kısaltacaktır.

Bakırköy’de Psikolog Seçimi

Bakırköy’de psikolog seçimlerinde dikkat edebileceğiniz hususlar ile ilgili bilgi amaçlı oluşturduğumuz bu içeriğimiz de sizlere yargıdan uzak, empati ile yaklaşım sağlayan ve sizleri iletişimde açıklığa yönlendiren psikologları tercih etmenizi öneriyoruz.

İnsan nasıl karmaşık bir varlık ise psikolojinin alanı da bu doğrultuda o kadar geniştir. Hayatımızın her döneminde farklı sorunlarla karşılaşırız. Bunlarla mücadele etmekten yorulmamız, başa çıkamamamız bizim güçsüz olduğumuzu göstermez, sadece daha hassas bir insan olduğumuzu gösterir. Okula başlayan çocuğunuzun uyum problemi yaşaması, ergenlik döneminde stres ve agresiflik ya da evliliğinizde yaşanılan cinsel problemler birçok insanın karşılaştığı problemlerdir. Bu problemlerin çözümü de aslında oldukça kolaydır. Yapmanız gereken şey önce kendinize inanmak, sonrasında ise destek alacağınız uzman psikolog ile uygun bir psikolojik tedavi yöntemi izlemek olacaktır. Adel psikolojik danışmanlık merkezimiz sizlere destek olacak uzman psikolog kadrosu ile daima yanınızda.

Sağlıklı bir zihin ve beden için bir psikologla konuşun

Ölüm, boşanma, iş kaybı, kronik hastalık – bu durumlar yaşamınıza hem büyük stres hem de sıkıntı getirebilir.

Tüm bunların üzerine günlük stres ve sorunlar da eklenince hem psikolojik hem de fiziksel sağlığınız zarar görebilir.

Bakırköy Psikolog merkezimizden sorunlarınıza yönelik doğru çözümleri öğrenebilirsiniz.

Psikolojik çalışmalar aklınızın ve vücudunuzun güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermektedir. Akıl sağlığınız azaldıkça, fiziksel sağlığınız kötüleşebilir. Ve eğer fiziksel sağlığınız azalırsa, zihinsel olarak “olumsuz” hissedebilirsiniz. Olumlu bir bakış açısı sizi sağlıklı tutabilmek için yardımcı olabilir.

Strese uyum sağlamanıza ve yaşamın en zor zamanlarından geri dönmenize yardımcı olacak esnekliği artırarak günlük yaşamınızın kalitesini yükseltebilirsiniz. Esneklik, doğduğunuzda sizinle olan bir şey değildir – zamanla öğrenebileceğiniz durumdur. Esnek insanlar güçlü, duygusal, sağlıklı ilişkiler ve iyimser bir bakış açısına sahiptir. İyimserlik ve iyi ilişkilerin sağlığı ve uzun ömürlülüğü arttırdığı gözlemlenmiştir. Burada esneklikten kasıt uyum sağlama konusunda problem yaşamamaktır.

Vücudunuzun size aklınızın durumu hakkında neler söylediğine dikkat edin. Örneğin, stresli baş ağrıları yaşıyorsanız, vücudunuz aklınızdakilerle başa çıkmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu söylüyor olabilir.

Bir psikolog günlük hayatınızın daha sağlıklı ilerlemesi için size destek olur.

Bir psikolog, esnekliği geliştiren stratejiler oluşturmak için sizinle birlikte çalışarak her gün karşılaştığınız zorlukları ve stresi çözmenize yardımcı olabilir. Bir psikologla konuşmak, günlük işleyişinizi etkileyebilecek zor düşünce ve duygularla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Bazen çok büyük duygularla veya ciddi hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Hatta bunların yaşamınıza hakim olduğunu ve asla eski günlerinize geri dönemeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bu durum ruh halinizden ve bakış açınızın farklılığından kaynaklıdır. Psikoterapi bu anlamda destek almanız gereken en doğru noktadır.

Psikoterapinin depresyon, anksiyete ve diğer davranışsal sağlık sorunlarını tedavi etmede etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Hayatınızdaki bir noktaya ulaşmak istediğinizde, kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve güvenebileceğiniz birisiyle konuşmak istersiniz. Bunu İyi bir arkadaş ile yapabilirsiniz. Arkadaşınız sizi iyi dinleyebilir, ancak bir psikolog bunalmış hissettiğinizde stresinizi ve duygularınızı yönetmenize yardımcı olacak becerilere ve profesyonel eğitime sahiptir.

 • Psikologlar, insan deneyimi ve davranışında uzmandırlar.
 • Psikologlar, insanların kendine özgü değerlerini, amaçlarını ve koşullarını dikkate alarak yaşam problemleriyle daha etkin bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olmak için eğitilir.

Bir psikolog, problemlerinizi tanımlamanıza ve onlarla en iyi şekilde başa çıkmanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilir; sağlıksız davranış ve alışkanlıkları değiştirmek ve kontrolünüz dışındaki bir durumla baş etmek için yapıcı yollar bulmaya yatkındır. Başka bir deyişle, bir psikolog hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı iyileştirebilir.

Bir psikoloğa ne zaman danışmalıyım…
 • Yaşam streslerinin fiziksel veya duygusal sağlığınızı tehdit etmesini önlemek istiyorsanız
 • Zorluklarla başa çıkmak için güveninizi ve esnekliğinizi geliştirmek istiyorsanız
 • Size veya ailenizdeki birine kronik bir hastalık tanısı konuldu ise
 • Sorunlar içerisinde boğulmuş hissediyorsanız ve sorunların üstesinden gelemiyorsanız

Mutlaka bir psikoloğa başvurmalısınız. Hali hazırda elinizde bulunan yaşamı en iyi şekilde değerlendirmek ve mutlu anılar biriktirmek için geç kalmayın. Uzman desteği ile sorunlarınızı geride bırakın.

Adel Psikolojik Danışmanlık Merkezi, psikolojik destek ihtiyacınıza uzman ekibi ile etkili çözümler üretir.