Beden Algı Bozukluğu (Dismorfik Bozukluk)

Beden algı bozukluğu nedir; Dismorfik Bozukluk kişinin bedeninde gerçekte olmayan ya da varsa bile belli belirsiz olan bir şeyden sürekli rahatsızlık duyup bunu takıntı haline getirmesidir. Çoğu zaman hayatının hemen her döneminde mutlaka farklı kusurlar bularak bunları değiştirmek adına defalarca tıbbi arayış içinde bir hayat sürerler.

Beden Algı Bozukluğu (Dismorfik Bozukluk)
Daha çok kadınların oluşturduğu beden algı bozukluğu en çok yüz bölgesindedir. Bu algı kişinin hayatında öyle yer kaplar ki herkesin kendisi gibi düşündüğünü ve çok dikkat çektiğini bu yüzden de beğenilmeyeceğini hisseder. Bu durum çoğu zaman depresyonu beraberinde getirir. Bu nedenle dismorfik bozukluk tedavisi depresyona yol açmadan önce mutlaka uygulanmalıdır.

Beden Algı (dismorfik) Bozukluk Nasıl Oluşur?

Beden algı bozukluğu daha çok çocukluk çağı travmatik anılardan tetiklenir. Diyelim ki ilkokulda arkadaşları boyuyla dalga geçtiyse, büyüme çağı tamamlandığında boyu normal seviyelerde dahi olsa kısa olduğunu düşünüp nasıl uzatabilirim diye tıbbi arayışlara girer. Eğer bununla ilgili tıbbi müdahale olmuşsa bile ya yeterli bulmaz ya da kendisinde başka bir kusur görerek yeni tıbbi arayışa girer.

Bu kısır döngü kişin sosyal hayatını ve ilişkilerini zedelerken işlevselliği de her alanda bozulmaya başlar.

Adel Danışmanlık Merkezi’nde, beden algı bozukluğunun terapisinde bu algının hangi olumsuz anılardan beslenen hislerle, buna bağlı duygu ve bedensel duyumlarla nasıl baş edebileceği, olumsuz düşüncelerin yeniden işlenip duyarsızlaştırılacağı terapi seansları düzenlenir. Beden algı bozukluğu terapisi ile olumsuz düşünceler duyarsızlaştırılır.