Çocuklarda Takıntı ve Tik Sorunu

Çocuklarda takıntı ve tik sorunu, ilerleyen süreçte büyük olumsuzluklar ortaya çıkarabilecek önemli bir sorundur. Takıntı ve tikler bireyleri istem dışı hareket yapmaya zorlarlar. Ancak tik ve takıntı arasında fark mevcuttur.Çocuklarda Takıntı ve Tik Sorunu

Takıntı  Nedir?

Takıntı sorunu, diğer bir ismi ile saplantı kişinin elinde olmadan aklına geldiği düşüncelerden ötürü yaptığı davranışlardır. Birey aslında o eylemi yapmak istemez fakat ancak bunu yaparsa rahatlayacağını düşündüğü için kendini buna zorunlu hisseder. Örneğin ellerini yeni yıkamış bir kişi dışarıda bir alana dokunduğunda oradan ona mikrop geçeceğini düşünerek temiz ellerini tekrar tekrar yıkamaya başlar. Ancak böylelikle mikrop bulaşacak düşüncesinin uzaklaşmasını sağlar.

Tik Nedir?

Tik problemi daha çok fiziksel temasa dayalı bir sağlık sorunudur. Kişiler tikleri sonucu istemsizce kasılma hareketi gerçekleştirirler. Çocuklarda görülen tikler konusunda ebeveynler genelde yanlış davranışlarda bulunurlar. Bazı aileler bunu çocuğun dikkat çekme amacı ile yaptığını da düşünebilirler. Ancak bu sorunun tıpkı takıntı gibi sosyal gelişimi derinden etkilediğini hatırlatalım. Bu nedenle çocuğa yanlış davranmamak adına doğru bir yol izlenmeli ve uzman danışman ile görüşülmelidir.

Tikler belirli bir süre ortadan kaybolmak ile birlikte tekrar görülebilirler. Çocuklarda takıntı ve tik sorunu biyolojik faktörler sonucu oluşurlar. Ancak stresli yaşam, oluşumu tetiklemektedir. Aileler çocuklarına kesinlikle bu davranışları için şiddet uygulamamalıdır. Beyin işlev problemi bozuklukları olan takıntı ve tik için mutlaka bir uzman desteğine başvurulmalıdır. Çünkü bu konuda önlem almamak ve uzmana başvurmamak dikkat eksikliği gibi birçok sorunu beraberinde getirebiliyor. Bu sorunlar ise çocukların geleceğini etkiler. Erkenden önlem almak ve çözüm üretmek çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için önem arz eder.

Tıpkı tik problemi desteği gibi takıntı sorunu desteği için de farklı yöntemler kullanılmaktadır. Çocuğun sorunu ile ilgili teşhis ve değerlendirme yapıldıktan sonra izlenecek yolun planı oluşturulur ve uygulanmaya başlanır. Ebeveynler olarak çocuğunuzun tik ve takıntılara sahip olduğunu gözlemliyorsanız bir uzman danışmana başvurabilirsiniz.

Doğru ilerleme yöntemi ve yaklaşım iyileşme aşamasında büyük rol oynar. Çocuğunuzun ilerlemeye olan yönelimi de önem taşımaktadır.