Demans (Bunama) Nedir?

Demans nedir? Demans kelime anlamı olarak bunamayı ifade etmektedir. Demans problemi zihinsel becerilerin sağlık sorunu nedeniyle zayıflaması sonucu oluşmaktadır. Unutkanlık başta bulunmak ile birlikte, yönelim konularında yaşanan yetersizlikler, kişilik ve davranış değişimleri dil, beceri ve bağımsızlığı yitirme demans problemi belirtileri içerisinde en yaygın olarak görülen türlerdir. Genellikle 50 yaş ve üzerinde sıklıkla seyreden bir sağlık sorunu olan demans probleminin , demans ve kronik psikiyatrik rahatsızlıkları bulunanlar, kronik depresyon yaşayanlar, beyin damar problemi risk faktörleri taşıyan bireyler ve kronik kafa travması geçirenler bireyler risk altındadır.

Demans Bunama Sinyalleri

Unutkanlık her bireyin yaşayabileceği bir durumdur. Fakat demans problemi belirtileri dahilinde birey normal bir unutkanlık yaşamaz. Bilinmesi en gerekli olan durumlarda unutma yaşayan hastalar olayları algılama sürecinde de zorluk çeker. Bireyler hastalıkla karşılaştıkları süre zamanda genellikle yakın geçmişi hatırlamakta sorun yaşarlar.

Yaşam biçimi, kişisel özellikler ve ileri yaş demans sorunun oluşum nedenleri içerisindedir. Eğer aile içerisinde bu sorunu yaşayan kişiler mevcutsa hastalık ile karşı karşıya kalma riski daha yüksektir.

Genellikle iletilen sorulardan birisi de Alzheimer ve demans sorununun aynı olup olmadığıdır. Alzheimer bir demans çeşididir. Alzheimer problemi beyin hücrelerinin kontrol işlevi ile ilişkindir. Demans diğer anlamı ile zihin yitirilmesi problemi; kronik beyin damar problemlerine bağlı demans, alkolik demans, depresif demans, infeksiyonlara bağlı demans vb türlere sahiptir.

Demans problemi tedavisi bulunan bir sorundur. Teşhis net olarak konulduktan sonra demans danışmanlık desteği ile sorun iyileştirilebilir.  Demans belirtileri kişilerde depresyon, asabiyet, üzüntü olarak görülebilir. Bu sebeple belirtileri hafifletmeye veya iyileştirmeye yönelik destek uygulanmaktadır. Fakat profesyonel destek sorunun belirtilerinin hafifletilmesi ve yaşam kalitesi adına önem taşır.

Bu konuda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, doğru bir tedavi planı ile doğru şekilde ilerlemeyi hedefliyorsanız uzman bir danışmana başvurabilirsiniz. Sorun hakkında bilinçlenmek yapılacak olan ilk önemli aşamadır. Demans nedir? Sorusunu ve tüm ayrıntıları ile yanıtlarını bilirseniz problemin size dönüşleri hakkında daha bilinçli şekilde davranabilirsiniz. Demans desteği ve demans danışmanı süreci ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak adına uzman danışmanlar ile görüşmeniz gerekir.