Depresyon

Depresyon Nedir; bireylerin karşılaşmış olduğu karamsarlık ve ruhsal çöküntü halidir. Her insan yaşamının çeşitli alanlarda üzüntü duygusu ile karşılaşır. Çok sevilen birini kaybetmek, sevdiğiniz işten ayrılmak ya da maruz kalınan durumlar depresyonun başlangıcını tetikleyen unsurlardır. Depresyon problemi az önce belirtilen çeşitli olaylar haricinde tek düze yaşam ve umutsuzluk sebebi ile de meydana gelebilmektedir.

Kişi depresyon halinde daha önce istekli şekilde gerçekleştirdiği aktiviteleri yapmayı reddeder. Mutsuz ve beklentisiz şekilde yaşamaya başlar. Depresyon tedavisi aynı zamanda düşünce yönelimini de etkilediği için büyük önem taşır. Değişen düşünce yapısı bireyleri yaşamdan koparmaya başladığı süreçte sonuçlar çok olumsuz yönde gelişebilir. Kişi bilincini kaybederek istemediği şeyler dahi yapmaya yeltenebilmektedir. Günümüzde sıklıkla görülen depresyon probleminin çeşitli belirtileri bulunur.

Depresyon Belirtileri

-Severek yapılan aktivitelerden artık zevk almamak
-Çok fazla konuşmamak
-İçe kapanmak
-Duygu karmaşaları
-Olaylar karşısında hemen sinirlenmek
-Yaşama yerleşen umutsuzluk duygusu
-Sürekli olarak halsiz ve bitkin olmak
-Konsantrasyon problemi yaşamak
-Varlığı yararsız hissetmek
-Cinsel isteksizlik
-İntihar etme düşüncesi
-İşlevsizlik
-Aşırı uyku hali
-Çevreden uzaklaşıp tek kalma isteği
-Yemek yemek istememe ve aşırı iştahsızlık

Yukarıdaki maddeler depresyonun belirtileri arasında en çok rastlanan unsurlarıdır. Yapılan araştırmalar ışığında depresyonun bayanlarda erkeklerden daha çok oluştuğu gözlemlenmiştir. Depresyonun farklı türleri bulunmaktadır.

Depresyon Çeşitleri

-Maskeli
-Atipik
-Menopoz Sonrası
-Doğum Sonrası
-Distimik
-Pastpsikotik

Depresyonun çeşitleri uzman desteği ile çözüme kavuşturulmaktadır. Eğer belirtileriniz 2 haftadan uzun bir süreçte devamlılık gösteriyorsa profesyonel destek almak, izleyeceğiniz en doğru yol olacaktır. Depresyon tedavisi için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Depresyon tedavisi problemin ilerlemişlik durumuna göre oluşturulmaktadır. Mevcut sorun ruhsal bir problem olduğu için öncelikle bireye yaşadığı durumun bilincinde olabileceği bilgi akışı sağlanmalıdır. Kişi yaşadığı şey hakkında bilgi sahibi olduğu zaman iyileşme planı daha etkin sürdürülebilecektir. Tabii ki bu süreçte aile ve çevre desteği de çok önemlidir. Etkili bir destek bireye eski huzurlu yaşantısına döndürebilecektir.

Eğer sizlerde böyle bir problem yaşıyorsanız ya da hayatınızdan eski tadını alamıyorsanız mutlaka uzman bir depresyon danışmanına başvurmalı ve depresyon tedavisi almalısınız.