Ebeveynlerin En Büyük Kabusu: Kardeş Kıskançlığı

Ebeveynlerin En Büyük Kabusu: Kardeş Kıskançlığı

Çocuğun gözünden yaklaşan tehlike…

* Beni hala seviyorlar mıdır?
* İlgilerini ve sevgilerini bundan sonraki zamanda hep ona mı verecekler?
* Onu benden daha mı çok seviyorlar?
* Bundan sonra hayatım değişecek mi?

Ailenize yeni bir birey katıldığında çocuğunuzun zihninden geçen sorulardan sadece bir kaçı bunlar… Bu sorulara kendi iç dünyalarında verdikleri cevaplar doğrultusunda, çocuğunuzun davranışlarında olumlu veya olumsuz yansımalarını görmeniz mümkün.

Özellikle her istediği yapılan ilk çocuğun yeni bir kardeşe sahip olması çocuğu hayatını bir nevi ikiye bölebilir. Kardeş doğmadan önce, kardeş doğduktan sonra…

Bu zamana kadar kendisine yoğunlaşan, tüm ihtiyacı olan ilgi, dikkat ve sevgiyi şimdi başka biri ile paylaşmak zorunda kalması bazen çocuklarda destek alınması gereken bir probleme dönüşebilir. Çünkü çocuk yüksek düzeyde bir hayal kırıklığı yaşamaktadır. Annesi ve babası ile geçirdiği zamanlarda ciddi anlamda bir azalma olmuştur. Bebeğin kendi başına ihtiyaçlarını karşılama durumu söz konusu olmadığından ve bu noktada genelde annesinin temel ihtiyaçlarını doyurmasından ötürü çocuk kardeşine içten içe bir kıskançlık beslemeye başlayabilir. Bununla beraber küçük çocukların yakın çevre tarafından sevilmesi ve ilgi odağı haline gelmesi zaman içerisinde bu kıskançlığı arttırabilir.

Çocuk anne babasının ilgi ve sevgisini başka biri ile paylaşmayı hazır olmamasından kardeş kıskançlığı ile tanışır. Bazı aile tablolarında anne-babanın yeni kardeşin aileye katılması ile sergiledikleri tutum ve davranışlar, var olan kardeş kıskançlığının zamanla bir çığ gibi büyüyerek tehdit oluşturmasına neden olabilir.
İşte bu noktada anne babaların psikolojik danışmanlık almak için başvurmaları, alanında uzman olan bir Psikolog tan çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda yardım almaları önerilir. Çünkü yüksek düzeyde kardeş kıskançlığı ile karşılaşmadan yani problem oluşmaya başlamadan minimum düzeyde tutmak her zaman için daha avantajlıdır.

Şimdi ailelere kardeş kıskançlığı yaşayan çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğine dair bir kaç öneri:

– Yapamadığınız aktiviteler için kesinlikle kardeşi sebep olarak göstermeyin. Örneğin; Bugün kardeşin hasta olduğu için seni parka götüremeyeceğim demek yerine Bugün seninle evde vakit geçirelim istiyorum istersen seçeceğin bir oyunu oynayabiliriz gibi bir yaklaşım daha etkili olabilir.

– Çocuğunuza onu eskisi kadar çok sevdiğinizi, ona olan sevginizde bir değişme olmadığını vurgulayın.

– Çocuğun bunu duyması her ne kadar ona iyi hissettirse de bunu davranışlarınızda da görmeye ihtiyaç duyar. Bunu da onunla geçireceğiniz zaman dilimlerinde kardeş doğmadan önceki süreçte hangi aktiviteleri yapıyorsanız bunu adım adım hayata geçirmeniz ile yapabilirsiniz. Örneğin; Kardeşi doğmadan önceki süreçte ebeveynleri ile gün içinde 1 saat oyun oynayan çocuk, kardeşi doğduktan sonraki süreçte de buna ihtiyaç duyar. Göremediğinde ise iç dünyasında huzursuzlaşır. Bu durum zaman zaman kardeşe, bazı durumlarda da ailesine karşı öfke hissetmesine sebep olabilir.

Eğer çocuğunuzun davranışlarında kardeşi doğduktan sonra olumsuz değişimler gözlemliyorsanız, çok geç olmadan bir Psikolog tan yardım almaktan kaçınmayın.

Uzman Psikolog – Aile Danışmanı
Ayçin EKMEKÇİ ÖZGÜR

Bu gönderiyi paylaş