EMDR Zeytinburnu

EMDR Zeytinburnu terapi arayışında olan bireylere yardımcı olması amacıyla yazılmıştır. Sizin de Zeytinburnu EMDR konusunda bir uzman görüşüne ihtiyacınız varsa, öncelikle danışacağınız doktorun hasta geçmişine, uzmanlık ve yeterlilik konusunda edinmiş olduğu belgelere de dikkat ederek karar vermeniz gerekmektedir.

EMDR yöntemi;

Yapılan araştırmaların da etkisiyle son dönemde sıklıkla tercih edilen terapi yöntemlerinden biri olmuştur. Emdr yöntemi, en basit tanımıyla Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma-Yeniden İşleme anlamına gelmektedir. Emdr terapisi, bireyin geçmişinde yaşadığı ancak etkisinden hala kurtulamadığı psikolojik ve travmatik problemlerin, birey üzerinde yarattığı etkinin duyarsızlaştırılması ve tekrardan işlenmesi durumudur.

EMDR yöntemine göre psikolojik rahatsızlıkların olumsuz duygu, düşünce, davranış ve kişilik bozukluklarının ardında uyum ve işlem bozucu, işlenmeden depolanmış anılar bulunur. Deprem gibi doğal afetler, kaza, terör, savaş, göç, taciz veya tecavüz gibi cinsel istismar sonucu yaşanan travmalar, özellikle çocukluk döneminde yaşanan travmatik olaylar, kişinin günlük yaşantısında aile, okul ya da iş çevresinde yaşadığı olumsuz olaylar, şiddete maruz kalma, reddedilme, aşağılanma ya da başarısızlık gibi işlenememiş anılar arasında yer alabilir. EMDR, bu gibi izole anıların işlenmesini sağlayan fizyolojik esaslı bir terapidir.  Birey bu yöntemle yaşamı olduğu travmanın etkilerini atlatır, benzer durumla karşılaşması halinde nasıl davranması gerektiği bilir.

EMDR yöntemi ile terleme, panik hali, bulantı, kusma veya ağlama gibi kişinin yaşadığı psikolojik sorunların fiziksel belirtilerinin de ortadan kaldırılması amaçlanır. Özellikle depresyon gibi uzun soluklu tedavi gerektiren psikolojik sorunlarda emdr yöntemi ile çok daha kısa sürede çözüm alınabilir. Bu terapi yöntemi ile fobi, anksiyete, panik atak,  cinsel işlev bozuklukları, alkol ve madde bağımlılığı gibi pek çok psikolojik sorunun üstesinden gelinebilir. EMDR terapisi sadece psikolojik sorunların çözüme kavuşturulmasını sağlamaz aynı zamanda hayata daha olumlu bakmanızı, karşılaştığınız zorlukların üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olur. Eğer siz de geçmişin yüklerinden kurtulmakta zorlanıyor, bugününüzü yaşayamıyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

[contact-form-7 id=”2520″]
Google Yorumları