Günümüz Gençlerinin En Büyük Sıkıntılarından Biri: Bilgisayar Bağımlılığı…

Günümüz Gençlerinin En Büyük Sıkıntılarından Biri: Bilgisayar Bağımlılığı…

Kuşkusuz, internet günümüzde en önemli bilgi kaynağı olarak gücünü korumakta. Örneğin, her aklımıza takılan soruyu-bilgiyi çok kısa sürede internet ortamında netleştirip çözüme ulaşabiliyoruz. Bu şekilde internet akıllı kullanımlarda size ışık tutar fakat kullanım süreniz aşırıya kaçarsa git gide sizi esiri haline getirebilir. İşte bu noktada tehlike sinyalleri de çalmaya başlar…

İnternetin bir çok kolaylığı size kısa sürede sağlaması, eğlenceli oyunları ve sosyal medya takibi bazı kişilerin internet ortamında geçirdiği zamanı fark etmemesine sebep olabilmektedir. Bu durum fazlalaştıkça gençler internetsiz yapamaz hale gelebilir. Madde bağımlılığında olduğu gibi internet bağımlılığında da tolerans ve yoksunluk görülmektedir. Buna ek olarak internet bağımlılığı gencin sosyal ortamlardan uzaklaşmasına dolayısıyla yakın çevre ilişkilerinde bozulmalara neden olabilmektedir.

Kafanızda şöyle bir soru şekillenebilir. Günümüzde bir çok kişi işini ya da okul hayatını internet üzerinden saatlerce zaman harcayarak yürütüyor. Bu noktada çoğu kişi için internet bağımlısı diyebilir miyiz? Tabi ki hayır. Burada şunu düşünmekte fayda var. İnternete girerek bazı bilgiler araştırma zorunluluğu taşımak ya da işlerini bu kanaldan sürdürmek, internet olmadan yapamamak hissinden oldukça farklıdır. İnterneti normal ölçülerde kullanan kişilerde böyle bir his yoktur. İnternette geçirdikleri zamanın haricinde günlük yaşam kalitelerini koruyabilirler. Diğer yandan internet ortamında aşırı vakit geçiren, oyun oynayan kişiler zamanlarının çoğunu bilgisayar başında tüketirler ve bir noktadan sonra zaman kavramını kaybedebilirler. Bu olumsuz tablo genellikle çocuklar ve gençlerin, dolayısıyla ailelerinin yaşadığı bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer çocuğunuzun uykusu geldiği halde oyunda kalmayı devam etiğini gözlemliyorsanız ya da internet aranızda bir problem haline dönüştüyse tehlike sinyallerine kulak vermenizin zamanı geldi demektir.

Çocuğunuzun bilgisayarın esiri olup olmadığı konusunda size ışık tutacak bir kaç soru:

Çocuğunuzun internette aşırı vakit geçirmesinden şikayetçi misiniz?

Aşırı internet kullanımının onu yakın çevresinden ve ailesinden uzaklaştırdığını düşünüyor musunuz?

İnternette daha çok vakit geçirmek adına günlük yaşantısında yapması gereken sorumlulukları ihmal eder mi?

İnternet ortamına daldığında zaman kavramını kaybeder mi?

İnternete herhangi bir sebepten giremediğinde huzursuzlaşır ya da öfkelenir mi?

İnternette daha uzun kalmak adına sizinle pazarlık yapmaya çalışır mı?

Yalnızlık, depresyon gibi baş etmesi zor problemleri olduğunda internete daha çok zaman ayırır mı?

Bu sorular çocuğunuzun bilgisayara olan bağımlılığını kaba taslak ölçebilmeniz için size yardımcı olabilir. Eğer bu sorulardan bir çoğuna evet olarak yanıt veriyorsanız mutlaka bir uzman görüşüne başvurmanızı öneririm.

Peki çocuğunuzun bilgisayara olan düşkünlüğünün git gide arttığının farkına vardıysanız ve yaptığınız konuşmaların sonuçsuz kaldığını düşünüyorsanız neler yapabilirsiniz?

Çocuğunuza zamanını daha aktif kullanacağı spor aktiviteleri veya kurslar önerebilirsiniz.
Eve geldiğinde direkt bilgisayara geçiyorsa bu rutinden onu kurtarmak adına eve geldiği zamanlara başka bir aktivite (yemek, sohbet vs) koyabilirsiniz.
Bilgisayar onun odasında yer alıyorsa başka bir odaya taşımayı önerebilirsiniz. Eğer çocuğunuz ergen değilse kendi odasında bilgisayar bulunmaması ile ilgili bir kural koyabilirsiniz. Bilgisayarı sınırlı olarak sizin gözetiminiz de kullanması daha sağlıklı olacaktır. Fakat ergenlik döneminde olan genç için böyle bir kuralı koymadan mutlaka destek almanızı tavsiye ederim. Çünkü ergenlik çağında koyulmaya çalışılan kurallar genellikle ters teper.

Son olarak eğer bilgisayarda geçirdiği zaman çocuğunuzun günlük yaşantısını, okul başarısını ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkiliyorsa çok geç olmadan destek almaktan çekinmeyin.

Psikolog/Psikoterapist
Aile Danışmanı
Ayçin EKMEKÇİ ÖZGÜR

www.adeldanismanlik.com

Telefon: 0212 543 4913
Mobil: 0532 428 2678
E-mail: info@adeldanismanlik.com

Bu gönderiyi paylaş