Hiperaktivite Bozukluğu

Hiperaktivite Bozukluğu

Hiperaktivite bozukluğu nedir? Hiperaktive bozukluğu; öğrenme yetisini bozan bir davranış problemidir. Bireyi hayatı boyunca takip eden hiperaktivite, yaşam kalitesini düşüren önemli bir sağlık problemidir. Hiperaktivite bozukluğu yaşayan kişiler aşırı hareketlilik halindedir. Belirli bir şey için uzun süre konsantre olamazlar. Bu sorun genetik sebepli meydana gelir. Çevre tutumu ve aile bu problemin oluşumunda rol oynamaz. Hiperaktivite bozukluğu genellikle çocuklarda görülür. Ancak yetişkin hiperaktivite bozukluğu da oldukça sık gözlenmeye başlanmıştır.

Olumsuz etkileri yaşam boyu sürebilen yetişkin hiperaktivite bozukluğu, toplumda %5-7 gibi çok yüksek bir görülme oranına sahiptir. Çocukluk çağında başlayıp ilerleyen hiperaktivite bozukluğu doğru adımlar ile iyileştirilebilen bir problemdir.

HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU NEDEN OLUŞUR?

Günümüzde hiperaktivite bozukluğunun genel bir oluşum nedenine rastlanmamıştır. Ancak yapılan bazı araştırmalar bu bozukluğa neden olabilecek sebepler ortaya çıkarmıştır. Bunlar;

-Hiperaktif bireylerin beyinlerinde mesaj iletişimini sağlayan kimyasal maddelerde bir problem vardır.
-Ebeveynlerin herhangi birinde hiperaktivite varsa, bu bireylerin çocuklarında da hiperkativite belirtileri oluşabilir.
-Hiperaktivite çocukluk çağı rahatsızlıklarının ardından gözlenebilir.
-Gelişim problemleri hiperaktivite ile alakalı olabilir.
-Beyin dokusundaki doğumsal ya da sonradan olma zedelenmeler hiperaktiviteye sebep olabilir.

Yetişkin hiperaktivite bozukluğu belirtileri nelerdir?

-Aşırı hareketlilik hali
-Sürekli bir eylemde bulunma isteği
-Sürekli konuşma isteği
-Bir şeylere yoğunlaşamamak
-Konsantrasyon güçlüğü
-Unutkanlık
-Dikkat dağınıklığı
-Verilen çoklu görevleri bir arada yürütememek
-Sürekli elde bulundurulan eşya ve malzemeleri kaybetme
-Dikkat dağınıklığı nedeni ile sürekli hata yapma

Hiperaktivite bozukluğu genel niteliği ile öğrenme sorunu yaşatır. Ancak yetişkin hiperaktivite bozukluğu sorununda bireyler genellikle yukarıda sıraladığımız sorunlar ile karşılaşırlar. Eğer sizlerde bu problemler ile karşı karşıya iseniz mutlaka profesyonel bir destek almanız gerekir. Aksi taktirde yaşam kaliteniz düşer ve hayatınızı düzenli şekilde sürdürme konusunda sorunlar yaşarsınız.

Yetişkin hiperaktivite iyileştirme süreci, problemin boyutuna göre ilaç ya da egzersiz gibi yöntemler ile ilerlenen bir süreci kapsar. Bu noktada danışmanlar tanıyı koyduktan sonra bireye göre bir ilerleme kaydederler. Eğer sizlerde yetişkin hiperaktivite bozukluğu, belirtileri taşıyorsanız ve uzman kişiler tarafından bir destek almak istiyorsanız Adel Danışmanlık Merkezi olarak bizlere başvurabilirsiniz. Alanında uzman ekip arkadaşlarımız ile sizlere yardımcı olmaktan ve sorunlarınıza çözüm üretmekten mutluluk duyarız.

Bu gönderiyi paylaş