İlişkilerde “Biz” olmak yerine “Sen” Ya Da “Ben” Olma Sendromu

İlişkilerde “Biz” olmak yerine “Sen” Ya Da “Ben” Olma Sendromu

Büyük umutlarla başlayan ilişkiler vardır. Bir de bu ilişkilerin hazin sonu. Bazen ilişkinin içinde nefessiz kaldığımızı düşünürüz. Boğulma hissi can havliyle ilişkiden kaçmaya, onu bırakmak için bahaneler aramaya iter bizleri.

Peki ne oluyor da ilişkileri bu denli tüketebiliyoruz?

İlişkilerde sık yapılan hatalar arasında partneri ya istediğimiz hale dönüştürme çabası ya da kendi “ben” inden uzaklaşarak “o” olma çabası yer almaktadır. Bizi bunu yapmaya sürükleyen ise, doğru ilişki hakkındaki yanlış algılarımızdır. Sevmek, kendi ihtiyaçlarını hiçe sayarak karşısındaki insana teslim olmak demek değildir.

İlişkide bu durum kronikleştikçe bireyler bir kısır döngüye girer. Bir süre sonra kendine yabancılaşmaya başlayan kişi mutsuzluk, umutsuzluk duygularının esiri olmaya başlar. İlişkiye bakış açınız ilişkinizin kalitesini belirler. Çift olarak kalabilmek özen ve özveri ister. Değişim ve yenilenmek ister. Kendini yeniden bulmak, gerçekleştirmek ister. Eğer bunlar için alanlar yaratamıyorsanız, mevcut durumun içinde hareketsiz kalırsınız.

Partneriniz ile ortak zevklerinizin olması önemlidir. Güzel bir “an”ı paylaşmak güzel bir an için fırsatlar yaratmak ilişkiyi besleyen ana kaynaklardan biridir. Fakat her şeyi birlikte yapmak zorunda değiliz. Bireysel olarak yaptığınız aktiviteler ilişkide sağlıklı mesafeyi destekler. Aşk, özgürlüğün çocuğudur. Eğer sonrasında yakınlığın olası olduğunu bilirsek, yalnız kalmak “ben” olmak korkutucu değildir.

Mesafeler her zaman kopmayı, ayrılmayı temsil etmez. Bazen nefes almayı, kendini eleştirmek için zaman yaratmayı, olaylara uzaktan bakmayı, doğru tartışma için uygun zemin oluşturmayı sağlar.

Bazen de partnerimizi dönüşüme zorlarız. Önce ona aşık oluruz. Bütünüyle kabul ederiz. Sonra yavaş yavaş değiştirmeye çalışır dirençle karşılaştığımızda suçlarız. Sağlıklı bir ilişki iki insanında içinde mutluluk ve keyif aldığı ilişkidir. Bunun için kişiler fedakârlık yapmak, değişim için gönüllü olmalıdır. Fakat bu değişim sınırsız değildir. “Ben” den uzaklaşmak bazen ilişkiyi bitiren faktör olmaktadır.

Sağlıklı bir ilişki içinde kendiniz olmaktan, kendi zevklerinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz, yine de “BİZ” olabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş