İzotomi Nedir

İzotomi Nedir: İzotomi Nedir, İzotomi ProjesiBir insanın başına gelebilecek en büyük talihsizlik hoşlanmadığı ve onu mutlu etmeyecek bir konuda uzmanlaşması ve bu yönde meslek seçimi yapmasıdır. Hayatta başarıyı elde etmiş ancak bir türlü mutlu olamayan insanlarla karşılaşırsınız. Başarı her zaman mutluluğu getirmez ancak mutluluk her zaman başarıyı getirir.

İzotomi® bu düşüncelerle yola çıkmış bir kariyer belirleme sistemidir.

Gençlerin, ergenlik gibi hızlı değişimlerin yaşandığı, heyecanlı bir çağda, zorunluluklar ve beklentiler üzerinden değil, güçlü yönler ve temel değerler üzerinden geleceği planlamasını öngörmektedir. Mutlu bir gelecek ve dolayısıyla sürekli başarı, dışarıdan dayatılanlarla değil, ancak genç insanın kendi istekleri, değerleri ve güçlü yönleriyle oluşturulabilir. Değerlerin ve benlik algısının şekillendiği bu dönemde, genç birey ve aile kariyer sürecinin zorluklarına değil, bireyin güçlü yönlerine ve ailenin yapıcı desteğine odaklanarak birlikte mutlu bir gelecek çizebilir.

İzotomi bu sürece uzman yardımı sağlamak için oluşturulmuştur.

4 yaşında bir çocuğa büyüyünce ne olmak istediğini sorarsanız size “baloncu” ya da “oyuncakçı” olmak istediğini söyleyebilir. Aslında kimse gelecekte ne olmak istediğini bilemez, sadece bugün ne olmak istediğini bilir. Ancak, gelecek bugün olduğunda istenenler, geçmişte istenenler olmayabilir. Pişmanlık dediğimiz de budur !!!

İzotomi Projesi

İzotomi® gelecek pişmanlıkları azaltma vizyonuyla hareket etmektedir.

İzotomi® projesi, 60 meslek grubundan 1700’ün üzerine kişiye uygulanmış bir ankettir. Anket içeriği itibariyle kişilerin hem mevcut mesleklerinden mutlu olup olmadıklarını hem de kişisel değerlerini belirleyen bir yapıdadır. Özellikle 30 yaşın üzerinde olan ve meslek aralığında yer alan ankete katılan kişilerin cevapları özetlenerek akademik yapı içerisinde değerlendirilmiştir.

14 ile 30 yaş aralığında bulunan insanlar arasındaki en az değişen özellik; değerlerdir. Değerlerimiz bizi mutlu eden ve iyi ya da kötüyü belirlememizi sağlayan temel taşlarıdır.

Yola çıkarken aklımızda şu soru vardı:

Eğer değerlerimiz zaman içerisinde en az değişen özelliklerimiz ise; aynı değerlere sahip olan insanların benzeri iş ve mesleklerden benzeri hazzı ve tatmini almaları gereklidir. Öyleyse, mevcut mesleklerini yaparken mutlu ve mutsuz olan kişilerin değerlerini bulduğumuzda ve kendilerinden 15 yaş küçük kişilere de aynı testi uyguladığımızda, bu kişilerin gelecekte benzer mesleklerde mutlu ya da mutsuz olacaklarını öngörebilecektik. Belirtilen test sadece sayısal özellikler taşıyan bir test iken eğer niteliksel yani bir uzman tarafından yapılabilecek ve varoluşsal deneyimsel (existential phenomenological) yöntemi çalışmamıza ekleyebilirsek, doğruluk oranlarının artabileceğini düşündük. İzotomi® mükemmel sonuç verdiği ya da geleceği gördüğü iddiasında değildir, ancak gelecek mutluluğun tespitinde bugün bilinen en iyi sistemdir. Sistemimiz değerleri güçlü yönleri, becerileri ilgi alanlarını ve kariyer farkındalığını ortaya koyarak tüm bu unsurların birleştiği yerde karar almayı ve meslek seçimini kolaylaştırmaktadır.

Asıl soru şu; Çocuğunuzun mutlu olmasını ister misiniz?

Çalışmamızda İzotomi® Sertifikalı Davranış Uzmanları yer almaktadır. İzotomi® cirosunun % 10’u maddi gücü yeterli olmayan öğrencilere uygulanan çalışmalardan oluşmaktadır. İzotomi® 1.0 zaman sonuçlarıyla birlikte her yıl güncellenmektedir.

ÇOCUKLARINIZIN DOĞRU MESLEĞİ SEÇEREK HAYATI BOYUNCA SEVDİĞİ İŞİ YAPMASINI VE MUTLU OLMASINI İSTEMEZ MİSİNİZ?

İZOTOMİ PROJESİ KENDİNİ DAHA İYİ TANIMA PROJESİDİR, BU SAYEDE GELECEK İÇİN DOĞRU KARARLAR VERMEK ÇOCUĞUNUZUN ELİNDE!!!

NE YAPMAN GEREKTİĞİNE KARAR VEREMİYORSAN…

Daha ayrıntılı bilgi için merkezimizi arayınız…