OKB ( Obsesif Kompulsif Bozukluk) Mu Yaşıyorum?

OKB ( Obsesif Kompulsif Bozukluk) Mu Yaşıyorum?

OKB (obsesif kompulsif bozukluk), kişileri istemedikleri halde belirli eylem ve düşüncelere zorlayan ruhsal bir sağlık problemidir. OKB bir anksiyete türüdür. Obsesif yaşayan kişiler çeşitli düşüncelere takılı kalırlar ve bir şeyleri eksik yaptıklarını düşünürler. Bu düşünceler onları sürekli bir eyleme yönlendirir ve kişiler artık istemedikleri halde bu eylemleri yapma zorunlulukları varmış gibi hissederler.

OKB’nin farklı türleri bulunmaktadır. Obsesyon bu türlerin sadece zihinsel düşünce kısmını kapsar. Obsesyon halinde olan kişi istemediği şeyler düşünür. Örneğin belirli bir dine bağlı olan kişi zihninde bu dinle ilgili inançsızlık sorguları yapabilir. Ben inanmıyor muyum? Soruları bu kişilerin zihnini meşgul eder ve kendilerinden şüphelenir bir hal yaşarlar. Kompulsiyon türü ise bu düşüncelerden ötürü oluşan sıkıntıyı atmak adına yönelim sağlanan davranışları ifade eder.

Obsesif kompulsif bozukluk çeşitli belirtiler gösterir fakat en net belirtisi kişileri sürekli istenmeyen düşüncelere ve eylemlere zorlamasıdır. Bu ruhsal sağlık problemi sizleri çeşitli şeylerden alıkoyabilir hatta ilerleme kaydettiği durumda günlük yaşamı sürdürme noktasında büyük sorunlar meydana getirebilir.

Her kontrol kompulsiyon belirtisi midir?

Birçok birey evden çıkmadan önce ocağın kapalı olup olmadığını kontrol eder. Ya da kapıyı kilitleyip kilitlemediğini… Ancak bu eylemlerin sayısı kontrol edildiği halde fazlalaşıyorsa problem var demektir. Mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve sorun büyümeden etkili bir süreç sağlanmalıdır.

Obsesif Kompulsif / Adel Danışmanlık

Adel Danışmanlık olarak OKB sorunu için uzmanlarımız ile etkili çözüm yolları sunmaktayız. OKB problemlerini aşmak ve sakin yaşamınıza odaklanmak için geç kalmayın. Erken farkındalık ile sağlığınıza daha erken kavuşun. Detaylı bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş