Okul Fobisi Nedir?

Okul Fobisi Nedir?

OKUL FOBİSİ DESTEK İLE NASIL AŞILIR?

Okul fobisi; meydana gelen güçlü bir endişeden ötürü çocuğun okula gitmeyi reddetme eylemidir. Bu durum okula isteksiz gitme şeklinde de gözlemlenebilir. Bu durum genellikle 5-14 yaş arası gözlemlenen bir problemdir. Okul fobisi problemi yaşayan çocuklar okula gitmeme isteklerini sözlü olarak iletmeye ve ısrarı halinde diretim göstermeye çalışırlar. Bu olay karşısında aile tutumu büyük önem taşır. Okul fobisi bulunan çocuklara kötü yaklaşım olumsuz geri dönüşler oluşturacaktır. Bu da sorunu çözmek yerine daha da büyütecektir.

Okul fobisi duyan küçükler sabahları karın ağrısı ya da baş ağrısı gibi sorunlar yaşadıklarını söylerler. Ancak bunlar genellikle okula gitmemek adına sunulan bahanelerdir. Ona bugün isterse okula gitmeyeceğini ilettiğinizde farkında olmadan iyi oluğunu gözlemleyebilirsiniz.

Okul fobisi sorununun çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Okul saatleri yaklaştığında çocukta sinirlilik, agresif tavırlar sergileme, mutsuzluk, ağlama, mide bulantısı, baş ağrısı, şikayet ve yemek yememe gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu tepkiler yaz tatilinin ardından okul süreci geldiğinde daha belirgin olarak görülür.

Çocuk veya ergen bireylerin yüzde 4’lük bir bölümünde okul fobisi görülmektedir. Bu fobinin oluşum nedenleri içerisinde en baskın olanı aile tutumudur. Burada tutumdan kasıt annenin aşırı korumacı tavrı ve çocuğuna göre şekillendirdiği davranışlar bütünüdür. Sürekli istekleri yerine getiren bir anne ile geçen zamanın ardından okula dönmek ve tek hareket etmek çocuklarda ve ergenlerde endişe uyandırır. Yetiştirme aşamasında çocuğa ilgi göstermek tabiki önemlidir. Ancak ona tek başına hareket edebileceği ortamı sunmakta büyük önem taşır.

Eğer okul fobisi oluşumu mevcutsa ebeveynler bu konuda profesyonel bir destek almalıdır. Ayrıca tüm danışmanlık sürecinde çocuğa bağırmaktan, öfkelenmekten, zorla okula göndermeye çalışmaktan, suçlamaktan kaçınmalıdır. Davranış yanlışlığı çocuğun/ergenin okuldan uzaklaşmasına ve dolayısı ile eğitim hayatını kötü duruma getirmesine yol açabilir. Bu konuda doğru bir adres arayışında iseniz Adel Danışmanlık olarak sizlere yardımcı olabiliriz. Uzman çalışma arkadaşlarımız ve profesyonel danışmanlık süreçlerimiz ile okul fobisini yenme noktasında ailelere destek sunmaktayız. Detaylı bilgilendirme ve sorularınızı yöneltme adına iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş