Online Psikiyatri

Online Psikiyatrik Değerlendirme

 

Psikiyatri doktorunun ve hastanın farklı mekanlardan eş zamanlı olarak internet bağlantısı üzerinden iletişim kurmasıyla gerçekleştirilmektedir. Danışanın ve doktorun olanakları ve tercihi dahilinde farklı yollarla iletişim kurulabilmektedir. Telefon üzerinden görüntülü görüşme veya tablet, bilgisayar gibi araçlar yoluyla da online görüntülü görüşmeler gerçekleştirilebilir.

Online psikiyatrik görüşmede, aynen yüz yüze görüşmede olduğu gibi, kişinin kendisinden ve yakınlarından yaşam olayları ve son zamanlarda yaşadıkları ile ilgili bilgiler alınır. Bunlar, o an ki muayene belirtileriyle birlikte değerlendirilir. Fizik muayene gerektiren durumları da gözeterek gerekli görüldüğünde dahili muayene için yönlendirme ve tetkik istenebilir.

Takip eden süreçler ve görüşmeler klinik psikolog ile ya da psikiyatristin kendisi ile, psikoterapi olarak desteklenebilir. Gerekli görüldüğü takdirde belirli aralıklarla psikiyatri görüşmeleri devam ettirilerek kişinin psikoterapi süreci ve var ise medikal düzenlemeleri takip edilir.