Online Psikoterapi

Online Terapi Hizmeti – Online Psikoterapi Desteği

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık iletişim kurmak çok daha kolay hale geldi. Sadece bir tuşla, dünyanın öbür ucundaki insanlarla görüntülü ve yazılı iletişim kurabilmekte, her türlü imkana daha rahat ulaşabilmekteyiz. Son yıllarda artık ruh sağlığı hizmetleri de bu gelişmelerden etkilenmiş ve ‘’online terapi’’ adı altında ruh sağlığı hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Online Terapi Nedir?

online terapi

Bu yöntem danışanın ve terapistin farklı mekanlardan eş zamanlı olarak internet bağlantısı üzerinden iletişim kurmasıyla gerçekleştirilmektedir. Danışanın ve terapistin olanakları ve tercihi dahilinde 3 farklı yolla iletişim kurulabilmektedir: online yazışma, hoparlör ve mikrofon aracılığıyla telefon üzerinden iletişim kurma ve telefon, tablet, bilgisayar gibi araçlar yoluyla video konferans gerçekleştirmek.

Yüz yüze gerçekleştirilen terapilerde olduğu gibi online terapi de sadece ruh sağlığı uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken ve etik kuralların olduğu bir sistemdir. Türk Psikologlar Derneği tarafından yayımlanan Etik Kılavuzu’nda online terapide diğer tüm yöntemlerde uygulanan etik kuralların geçerli olduğu belirtilmiştir. Psikoterapi ve online terapi ile ilişkili temel etik kuralları tekrardan gözden geçirelim:

  • Danışan terapi ile ilişkili olarak, ücret, süreç, üçüncü şahıslar ile ilgili koşullar hakkında bilgilendirilir.
  • Danışanın terapi sürecinde paylaştığı herhangi bir konu yasal durumlar dışında (kendisine veya bir başkasına zarar vereceği durumlar haricinde) herhangi bir üçüncü kişiyle paylaşılamaz.
  • Danışan kullanılacak olan yöntem ve teknikler, tekniklerin yararları ve riskleri ve olası diğer yöntemler konusunda bilgilendirilir ve onayı alınır.
  • Danışan online terapi hizmetinin yararları ve olası riskleri, riskleri ortadan kaldırmak için alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirilir.
  • Terapist bilgisini ve gerçekleştireceği uygulamaları danışana en yüksek yararı getirecek şekilde planlar ve ona zararlı olabilecek durumlardan kaçınır.

Online Terapi Yöntemleri

Online terapi de etik kurallar çerçevesi içerisinde, terapistin yetkinliğine bağlı olarak birçok yöntem kullanılabilmektedir. Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR ve Şema Terapi bu yöntemlerin başında gelmektedir. Diğer terapi yöntemlerinden farklı olarak EMDR Terapisinde sadece telefonunuza ‘’EMDR Kit’’ isimli programı indirmeniz yeterli olacaktır. Terapistiniz ile birlikte EMDR çalışmaya karar verdikten sonra size programın amacı, içeriği ve süreçte nasıl kullanılacağı anlatılacaktır. Diğer yöntemler de ise tek gereken sağlam bir internet ve iletişim aracı (telefon, tablet, bilgisiyar vb.) olacaktır. Böylece fiziksel sağlığınızla birlikte ruh sağlığınız da korunacak, bu stresli günleri bir uzman eşliğinde atlatmış olacaksınız.

Online terapi desteği hakkında detaylı bilgi almak için İletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Online Terapinin Avantajları 

Psikoterapi süreci, düzenlilik ve devamlılık gerektiren bir süreçtir. Psikoterapi süresinin ne kadar olacağını belirleyen birçok etmen olduğu için, süresi ve seans sayısı ile alakalı bir öngörüde bulunmak imkansızdır. Ancak terapiye devam ederken bazı dışsal ve içsel koşullar devamlılığımızı zorlaştırmaktadır. Yoğun iş temposu nedeniyle terapiye gitmek için zaman ayırmak ya da yurtdışında yaşarken dil ve kültür farklılığı nedeniyle problemleriniz ile ilgili çalışabilecek terapist bulmak zor hale gelmektedir.  Bazen de kişilik etmenleri ve psikolojik yapılanmalar (özellikle utangaçlık, içe dönüklük, sosyal fobi vb.) yüz yüze terapi yapmayı engellemektedir. İşte bu noktada online terapi danışan için çok daha işlevsel hale gelmektedir.

Online Terapinin Yararları

Terapi sürecinde danışan terapistiyle bir güven ilişkisi geliştirmektedir. Ancak bazen danışanın hayatında büyük değişiklikler olabilmekte, şehir veya ülke değiştirebilmektedir. Böyle bir durumda danışan, terapistinden ayrılmak, yeni birine yeniden her şeyi anlatmak ve güvenmek konusunda kaygılar yaşayabilmektedir. Ancak online terapi seçeneği, böyle durumlarda danışanın terapistiyle devam etmesine olanak sağlayarak, terapi süreci ile gerçekleştirilen kazanımların zarar görmesini engellemektedir.

Siz de bazen haftanın size yetmediğini hissediyor musunuz? Okul, iş, ulaşım derken bazen sadece eve gitmek ve dinlenmek istiyoruz. Özellikle İstanbul gibi ulaşımın zor olduğu yerlerde bir yerden başka yere gitmek işkence haline geliyor. Bu koşullarda psikoterapiye ihtiyaç duyduğumuz halde ertelemek durumunda kalıyoruz. Ancak yaşadığımız psikolojik problemler bazen içinden çıkılmaz hale geliyor, iş, okul, sosyal hayatımızı olumsuz etkiliyor. Ancak böyle durumlarda online terapiyle hem zaman tasarrufu yapabilir hem de yaşadığınız problemlere çözüm bulabilirsiniz.

Yüz yüze terapi ile ilgili karşılaşılan bir diğer problem ise yurtdışında yaşayan kişilerin kültürel faktörler ve dil problemi yüzünden uygun bir terapist bulamamasıdır. Bir danışanın yaşadığı psikolojik problemler içinde yetiştiği kültürden önemli ölçüde etkilenmektedir. Danışan ancak kendisinin anlaşıldığını hissettiği ölçüde terapide kendini daha çok açmakta ve terapiden daha fazla fayda görmektedir. Artık online terapi sayesinde dünyanın her tarafından insanlarla terapi gerçekleştirilebilmektedir.

Bazen psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar kişinin dış dünyayla olan ilişkisini etkilemektedir. Örneğin ileri derecede Obsesif Kompulsif Bozukluk yaşayan ve temizlik obsesyonları olan bir danışan için dışarıya çıkmak çok zor olmaktadır. Sosyal fobisi olan bir kişi ise sosyal ortamlara girmekte zorlanmakta, agorafobisi olan danışan içinse ulaşım araçlarını kullanmak işkence haline gelebilmektedir. Özellikle şiddetli psikolojik rahatsızlık yaşayan bireylerde psikoterapi almak zorlaşmaktadır. Bazı fizyolojik rahatsızlıklarda da (özellikle yatağa bağlı yaşayan kişiler için) kişi yüz yüze terapi almak için dışarı çıkamamaktadır. Ancak psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklarda psikoterapi desteği çok önemlidir, bu sebeple online terapi alarak bu güçlüklerle baş etmek birçok zorluğu aşmalarında yardımcı olmaktadır.

Online Terapi Randevusu Nasıl Alınır?

Online terapi randevusu almak için terapistinizin asistanıyla iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Tıpkı yüz yüze terapide olduğu gibi, online terapi de belirlenen saatte gerçekleştirilir. Terapinin süresi 50 dakikadır. Kimse tarafından rahatsız edilmeyeceğiniz, sessiz ve internet bağlantınızın olduğu bir ortamda bilgisayar, tablet, telefon vb. gibi araçlarla seansınız gerçekleştirilecektir. Seans ile ilişkili ödeme yöntemi ve şekli ile ilgili olarak psikoterapistinizin asistanıyla seçenekleri değerlendirmeniz yeterli olacaktır.