Otizm Nedir?

Otizm Nedir; günümüzde ne yazık ki görülme riski yükselmeye başlayan nöro psikiyatrik bir bozukluktur. İçerisinde farklı ruhsal bozuklukları barındırır. Bu ruhsal bozukluklar ise insanların yaşamlarına sağlıklı şekilde adapte olabilmelerini engellemektedir. Sorunlar beyin gelişiminden kaynaklandığı için sosyal çevre ile iletişim, davranış şekilleri ve ruh sağlığı konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Otizm belirtileri kişilere bu noktada sinyaller verebilir. Gelişen teknoloji ile birlikte dünyaya gelecek bebeklerde otizmli doğma durumu dahi tespit edilebilmektedir. Bununla ilgili otizm testi de bulunmaktadır.

Otizm Nedir, Otizm BelirtileriOtizm, çıkış nedeni tam olarak saptanamamış bir sağlık problemidir. Araştırmalar otizm belirtilerinin ve oluşumunun genel olarak genler ile ilişkilendirilebileceğini göstermektedir. Kişinin bulunduğu çevrenin de otizmin üzerinde etkisi olduğu tahin edilmektedir. Bununla birlikte sağlıksız beslenme ve kimyasala maruz kalma gibi nedenler de otizm oluşumu noktasında sözü edilen durumlardır. Ancak az öncede belirttiğimiz gibi otizm için net bir oluşum nedeni açıklanamamaktadır.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizmin belirtilerini görebiliyor olmak önemlidir. Özellikle ebeveynlerin çocuklarını iyi gözlemlemesi ve mutlaka iyi bir uzman ile görüşme halinde olması gerekir. Geç konuşmak, göz teması kurmakta zorluk çekmek, söylenen sözlerin işitilmemesini görmek, parmakları istenilen şekilde kullanamamak, gözlerin sürekli bir yere kilitlenip kalması, yaşam içerisinde değişen herhangi bir düzene tepki göstermek ve isim ile seslenildiğinde bakmamak gibi durumlar otizm ile ilgili belirtilerdir.

Otizmin İyileşmesi Mümkün Mü?

Otizmin iyileşmesi hassaslık ve profesyonellik içerir. Otizme ilişkin ne yazık ki bir ilaç mevcut değildir. Çocuğun problemine hangi sorunlardan ötürü rastladığı saptanmakta ve buna yönelik bir destek planı oluşturulmaktadır. Sağlık problemini yaşayan çocuk için yaşadığı sorunlar ele alınır. Uyku ve davranış problemleri ile ilgili yapıcı seanslar uygulanır. Tüm bu dönemde çocuk nörolojisi ve uzman danışmanı ile yakın bir ilişki kurulmalı ve doğru adımlar atılmalıdır.

Çocuğunuzda gözlemlediğiniz bazı hareket ve tutumlar otizm belirtilerine uyuyor ise en kısa sürede bir nöroloji uzmanı ve çocuk danışmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Erken tanının çok önemli olduğunu unutmayın.