Şiddet ve Saldırganlık

Şiddet ve saldırganlık ifade edilebilecek en geniş anlamı ile sınır ihlali olarak isimlendirilebilir. Kişilere fiziksel ya da psikolojik açıdan saldırganlık ve şiddet, aslında yapılmaması gereken büyük bir toplum problemidir. Her türlü şiddet ya da saldırı karşıdaki kişinin özgürlüğünü ve haklarını ihlale uğratma anlamı taşımaktadır. Çevreye, kişiye ya da nesneye karşı uygulanan şiddet ve saldırganlık eyleminin günümüzde ne yazık ki görülme oranı her geçen gün artış göstermektedir. Peki kişi neden saldırgan tavırlar gösterir ve şiddete başvurur?

Şiddet ve Saldırganlık tetikleyici durumlarŞiddet tıpkı gülümsemek veya surat asmak gibi bir tepki göstergesidir. İnsanoğlu yaratılışı gereği bazı tepkiler vermeye mecburdur. Ancak şiddet kişileri ileriye götürebilen bir eylem değildir ve bu duruma hakim olamamak büyük sorunlar meydana getirir. Özellikle kişilere uygulanan bir şiddet söz konusu ise bu durumun önlemini alamamak saldırganlık haline kadar ilerlemek anlamı taşır. Bir bireye ya da çevreye sadece fiziksel olarak şiddet ve saldırganlık gösterilmeyebilir. Psikolojik saldırı ve şiddet de olası bir durumdur. Fakat yapılan davranış kişi haklarına bir saldırı niteliği taşır ve saldırı gösteren kişi için sağlıklı bir yaşam söz konusu değildir.

Şiddet ve Saldırganlık tetikleyici durumlar

-Aile problemleri
-Yanlış bir sosyal çevreye maruz kalma
-Çocukluk travmaları
-Ergenlik dönemi
-Geçmişte şiddete maruz kalma
-Kendini ifade etmede zorluk yaşamak
-Madde kullanımı
-Aile ve sosyal çevreden destek  görmeme

Öfke, düşmanlık, kişinin kendini baskın gösterme isteği, korkutma isteği ve bunun gibi nedenler kişiyi genelde şiddete veya saldırganlığa iten nedenlerdir. Fakat hiçbir neden birine karşısındakine fiziksel ya da psikolojik şiddet uygulama hakkı vermez. Öfkeyi kontrol edememenin verdiği bir sorun olarak karşımıza çıkan bu durum, şiddet ve saldırganlık tedavisi ile çözülmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Birey olarak kendinizde ya da çevrenizde şiddet ve saldırganlık eğilimi bulunduğunu görüyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun. Kişilerin sağlıklı gelişimi ve mutlu yaşamı için sorunu çok fazla ilerlemeden çözümlemek, izlenecek en doğru yol olacaktır. Şiddet ve saldırganlık tedavisi ile kendi içinizde ve çevrenizde daha sağlıklı ve mutlu bireyler olabilirsiniz.