Sınav Kaygısı

Sınav kaygısı nedir; sınav öncesinde çalışan bir öğrencinin sınav esnasında yaşadığı endişeler ve korku nedeni ile düşük performans göstermesi sorunudur. Hemen her çocuk başarısız olmak ile ilgili kaygılar yaşar. Ancak bunun yoğunluğu her çocukta aynı şekilde hissedilmemektedir. Bazı çocuklar bu konuda kaygı duysa dahi bu kaygı beyinlerinin daha aktif çalışmasını sağlıyor. Ancak bazı çocukların endişe düzeyi, olması gerekenden fazla olduğu için beyin aktif çalışma gösteremiyor ve başarısızlık ile karşılaşılıyor.

Yüksek Düzeyde Sınav Kaygısı Yaşayan Öğrencinin Yaşadıkları

Yüksek düzeyde sınav kaygısı yaşayan öğrenci, düşüncelerini toparlamakta ve kendisini ifade etmekte zorluk çeker. Öğrendiklerini bir başkasına aktarma konusunda yetersiz olan kaygılı öğrencide aynı zamanda unutkanlık da olabilir. Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü, karamsar ve kendini güvensiz hissetme de sık görülen belirtiler arasındadır.

Yüksek düzeyde sınav kaygısına sahip olan kişilerin yaşadığı gözle görülür fiziksel belirtiler de vardır. Bunlar baş dönmesi, ellerde titreme, ateş basması, terleme ya da üşüme, kalp çarpıntısı, düzensiz solunum ve mide krampları gibi belirtilerdir. Heyecanını yatıştıramayan kişi panik halindedir ve bu nedenle kendisini gergin hisseder.

Sınav Kaygısı ile Başa Çıkmanın YollarıSınav Kaygısı ile Başa Çıkmanın Yolları

Öğrencilerin kaliteli bir eğitim süreci geçirmeleri adına düzenlenen sınavlar yalnızca öğrenciyi ilgilendiriyor gibi görünebilir. Ancak aile de tüm bu süreçte büyük bir sorumluluk üstlenmek durumunda. Çocuğun sınavlara hazırlık dönemi ve sınav notları mutlaka gözlenmeli. Çocuğun başarısız olduğu dersleri ile ilgili mutlaka sakin bir konuşma yapılmalı. Çocuğun çalışmasına rağmen yaşadığı performans düşüklüğünün nedeni önce ona sorulmalı. Çocuğun bu konudaki düşünceleri dinlendikten sonra mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır. Bu dönemde bilinçsizce hareket etmek, çocuğa olumsuz davranışlarda bulunmak, başaramayacağına dair sözler söylemek oldukça yanlıştır. Özellikle konu geleceği büyük ölçüde etkileyen eğitim gibi kilit bir nokta olduğu için ailelerin temkinli davranması çok önemli.

Sınav kaygısı ile başa çıkmak için düşünce ve inançları sorgulamak ve gerçekçi olmayan düşünceleri tekrar gözden geçirmek önemlidir. Bunun yanı sıra gevşeme egzersizleri, nefes egzersizleri, düşünceleri durdurma egzersizleri gibi yöntemler uygulanabilir. Önemli olan kaygıyı bastırmak değil, kaygıyı tanımak ve buna neden olan durumu kabul etmektir. Başka noktalara odaklanarak kaygıyı azaltma tekniği gibi yöntemler de uzman yönlendirmesi doğrultusunda uygulanabilir.

Sınav kaygısı tedavisi sürecinde bazı inançların değişmesi amaçlanır.

Bu inançlar genelde “sınavı kazanmaktan başka seçeneğim yok, sınav benim yeterliliğimi gösterir, sınavı kazanamazsam bunu kimseye açıklayamam, sınavı kazanamazsam hiçbir şey olamam” şeklinde inanışlardır. Bu inançları engellemek ve kontrol duygusunu geliştirmek öğrencinin gerçek performansını sergilemesine yardımcı olur. Telaşa kapılmayan ve olumsuz düşünceleri uzaklaştırabilen öğrencinin başarılı olmasında sınav kaygısı tedavisi önemli bir role sahiptir.

Zamanı iyi kullanmaya çalışmak, beslenme ve uyku alışkanlığına dikkat etmek ve sınava yönelik çalışmaları son zamanlara bırakmamak sınav kaygısı tedavisine yardımcı olacaktır. Kaygının azaltılması için ebeveynlerin yaklaşımı da oldukça önemlidir. Bu nedenle ailelerin beklenti düzeyini gerçekçi sınırlara indirmesi, sınav kaygısının azaltmada önemli bir rol oynar. Yüksek düzeyde sınav kaygısı yaşayan çocuklarda ruhsal problemler baş gösterdiyse mutlaka psikiyatrik destek alması önerilir.

Konu ile ilgili yardım almaya ne kadar önce başlanır ise, sorunun ortaya çıkış nedeni o kadar erken saptanır. Çocuk ise öğrenim hayatına daha kısa sürede adapte olur ve başarısını kazanır. Sınav kaygısı aşılamayacak bir problem değildir. Önemli olan bu sorunun yaşandığının bilincine varmak ve uzmanlar tarafından doğru destek almaktır. Sınav kaygısı tedavisi ile aşılan bu problem bireyin daha başarılı olmasına imkan verir.

Adel Danışmanlık merkezimiz sınav kaygısı yaşayan tüm öğrencilere destek sağlamaktadır. Sizlerde çocuğunuzun yeterli çalışma gösterdiği halde kazanması gereken başarıyı elde edemediğini görüyorsanız onun geleceği için hemen harekete geçin. Adel ekibi olarak sınav kaygısı terapisi ile daima yanınızdayız.