Sınav Kaygısı

Sınav kaygısı nedir; sınav öncesinde çalışan bir öğrencinin sınav esnasında yaşadığı endişeler ve korku nedeni ile düşük performans göstermesi sorunudur. Hemen her çocuk başarısız olmak ile ilgili kaygılar yaşar. Ancak bunun yoğunluğu her çocukta aynı şekilde hissedilmemektedir. Bazı çocuklar bu konuda kaygı duysa dahi bu kaygı beyinlerinin daha aktif çalışmasını sağlıyor. Ancak bazı çocukların endişe düzeyi, olması gerekenden fazla olduğu için beyin aktif çalışma gösteremiyor ve başarısızlık ile karşılaşılıyor.

Sınav Kaygısı ile Başa Çıkmanın YollarıSınav Kaygısı ile Başa Çıkmanın Yolları

Öğrencilerin kaliteli bir eğitim süreci geçirmeleri adına düzenlenen sınavlar yalnızca öğrenciyi ilgilendiriyor gibi görünebilir. Ancak aile de tüm bu süreçte büyük bir sorumluluk üstlenmek durumunda. Çocuğun sınavlara hazırlık dönemi ve sınav notları mutlaka gözlenmeli. Çocuğun başarısız olduğu dersleri ile ilgili mutlaka sakin bir konuşma yapılmalı. Çocuğun çalışmasına rağmen yaşadığı performans düşüklüğünün nedeni önce ona sorulmalı. Çocuğun bu konudaki düşünceleri dinlendikten sonra mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır. Bu dönemde bilinçsizce hareket etmek, çocuğa olumsuz davranışlarda bulunmak, başaramayacağına dair sözler söylemek oldukça yanlıştır. Özellikle konu geleceği büyük ölçüde etkileyen eğitim gibi kilit bir nokta olduğu için ailelerin temkinli davranması çok önemli.

Konu ile ilgili yardım almaya ne kadar önce başlanır ise, sorunun ortaya çıkış nedeni o kadar erken saptanır. Çocuk ise öğrenim hayatına daha kısa sürede adapte olur ve başarısını kazanır. Sınav kaygısı aşılamayacak bir problem değildir. Önemli olan bu sorunun yaşandığının bilincine varmak ve uzmanlar tarafından doğru destek almaktır. Sınav kaygısı tedavisi ile aşılan bu problem bireyin daha başarılı olmasına imkan verir.

Adel Danışmanlık merkezimiz sınav kaygısı yaşayan tüm öğrencilere destek sağlamaktadır. Sizlerde çocuğunuzun yeterli çalışma gösterdiği halde kazanması gereken başarıyı elde edemediğini görüyorsanız onun geleceği için hemen harekete geçin. Adel ekibi olarak sınav kaygısı terapisi ile daima yanınızdayız.