Yas Nedir ve Aşamaları Nelerdir?

Yas Nedir ve Aşamaları Nelerdir?

Yas; bireylerin yakınlarını kaybetmelerinin ardından yaşadıkları psikolojik bir çöküştür. Günlük hayatımızda oluşturduğumuz bir düzen ve yaşam mevcut iken beklenmeden yaşanan bir kayıp bu düzeni ve insan psikolojisini alt üst etmektedir. Bugün bir eşyamızı dahi kaybettiğimiz de duygusal bir çöküklük yaşarken, sevdiğimiz bir yakınımızı kaybetmek elbette ki zor zamanlar yaşamamıza yol açar. Yas süreci bireylerin kabullenme ve ilerleyiş yönüne göre farklılıklar gösterir. Yas sürecini atlatma bu sebeple her kişi de kolay olmamaktadır.

Yas Süreci ve Aşamaları Nelerdir, Yas süreci aşamaları, sevilen birini kaybetmenin ardından yaklaşık 1 yıl kadar ciddi anlamda devam edebilmektedir.

YAS SÜRECİ AŞAMALARI NELERDİR?

Yas sürecinin ilk aşaması inkardır. Birey sevdiği yakının hayatını kaybettiğine inanmaz. Bunu inkar etmeye başlar. Ağlama krizleri bu süreçte sıklıkla görülür. İnkar etme bireyler de farklılık gösterir. Bazı bireyler bu durumu kabullenemeyerek hayatını kaybeden kişiyi aramaya ve sürekli mezarlığa gitmeye başlayabilir. Bu durum o kişinin yas sürecini zor atlatacağını göstermektedir.

Yas sürecinin sonraki aşaması öfke olarak karşılanır. Ölen kişiye karşı sergilenen yanlış davranışlar, sözler kişinin öfke krizleri yaşamasına yol açabilmektedir. Aynı zamanda vefat eden kişinin sevmediği kişilere karşı şiddet gösterimi denenebilmektedir.

Öfkenin ardından birey çaresizlik duygusu ile karşı karşıya kalır. Bu süreçte aslında biraz da kabullenme içerir. Birey sevdiği kişiyi kaybettiğini anlamaya başlar. Çökme duygusu kişinin duygularını alt üst eder. Ancak eskiye göre uyku ve yemek düzeni biraz daha yoluna konulmaktadır. Yas sürecinden kurtulma, çaresizliğin ardından oluşmaya başlar.

Kabul ve yaşamı sürdürme düşüncesi yas süreci aşamaları içinde son evredir. Kabullenme yaşanır fakat hala özlem ve acı duygusu kendini göstermektedir. Sürekli olarak gelen ağlama ve öfke krizleri, yerini sakin ve sessiz üzülme durumlarına bırakır. Yaşanılan durum kolay değildir. Bu nedenle bireyler destek alma yoluna gitmelidir. Böylece ölüm gerçeği ile daha doğru şekilde baş edilebilir. Az önce sıraladığımız yas çeşitleri ve desteği bireylere iyileşmek adına yol gösterir.

Yas süreci aşamaları ve bu aşamaların ardından yas sürecini atlatma adına Adel Danışmanlık Merkezimize başvurabilirsiniz. Alanında uzman çalışma arkadaşlarımız size yaşadığınız zorlu süreci atlatma noktasında profesyonel bir destek sağlayacaktır.

Bu gönderiyi paylaş