Yaygın Anksiyete (Kuruntu)

Yaygın anksiyete, kaygı duygusu ile kendini gösteren bir problemdir. Bireyler bu problemi yaşamaya başladıkları süreçte zihinlerinde şiddetli bir uyarı ile karşılaşırlar. Bu uyarı kaygı duygusunun belirtisidir. Burada kaygıdan kasıt; her an kötü bir şeyler olacağı veya kötü bir haber alınacağıdır.

Yaygın anksiyete ile yaşayan bireyler günün her anı olması gerekenden çok daha fazla kaygı düzeyi taşırlar. Bu da yaşam kalitesini etkilemek ile birlikte ilerleyen süreçte fiziksel problemlerinde yaşanmasına yol açabilmektedir.

Anksiyete sorununu anlamak adına kendinizde değerlendirmeniz gereken çeşitli durumlar bulunur. Yaygın anksiyete ile kaygı duygusu arasında belirli bir çizgi vardır. Güncel yaşamda kaygı duygusu bizlerin olaylara karşı daha temkinli olmasını sağlarken eğer bu kaygı duygusu yaşamınızın her anını ele almış durumda ise yaygın anksiyete yaşıyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir problemin içerisindeyseniz yaygın anksiyete tedavisi görmeniz gerekir.

Yaygın Anksiyete Nasıl Anlaşılır?

-Genel olarak gergin olduğunuzu hissediyor musunuz?
-Alınan ani kararlar karşısında kendinizi tedirgin buluyor musunuz?
-Korkularınıza sinirlendiğiniz durumlar oluyor mu?
-Kaygılarınızdan ötürü bazı davranışlarınızı ve aktivitelerinizi kısıtladığınız oluyor mu?
– Beklenmedik anlarda panik atak nöbeti ve kalp çarpıntısı yaşıyor musunuz?
-Kaygı dolu düşünceleriniz sizleri sosyal yaşamınızdan alıkoyuyor mu?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sorulara yanıtlarınız evet ise yaygın anksiyete ile karşı karşıya olmanız çok büyük bir ihtimaldir. Bu problemi anlamlandırmak adına duygusal belirtilerinizi de değerlendirebilirsiniz. Tedirginlik, endişe, öfke, hep en kötüye odaklanma, huzursuzluk gibi duygular yaygın anksiyete problemini tanımlayan olgulardan meydana gelir.

Yaygın anksiyete atakları sırasında düşünce yönlendirme önemli bir yer tutar. Eğer yoğun bir kaygı ile karşılaşmış durumda iseniz ve kendinizi tehlikede hissediyorsanız sakin olmaya çalışıp düşüncelerinizi yönlendirmeye odaklanabilirsiniz. Bunun için belirli saat dilimlerinde size kuşku ve kaygı hissettiren durumları yok sayıp sakinleşmeye hedeflenebilirsiniz. Olumlu bakış açısı her zaman önemli rol oynar. Fakat problem sanıldığı gibi aşılamayacak bir sorun değildir. Yaygın anksiyeteyi anksiyete tedavisi ile atlatmak mümkündür.

Olması gerekenden fazla kaygılı hissediyorsanız ve bu durum düşünceleriniz ile birlikte günlük yaşamınıza dahi etki etmeye başlamışsa profesyonel bir destek alarak sorununuzu çözümlendirmeniz mümkün. Uzman danışmanlık merkezi ile yaygın anksiyete tedavisi alabilir ve probleme temel nokta üzerinden başlayıp izlerinin silinmesini sağlayabilirsiniz. Bizler Adel Danışmanlık merkezi olarak alanında uzman kadromuz ile yaygın anksiyete danışmanlık sürecinde sizlere yardımcı olmaya hazırız.