Yetişkin Tip Dikkat Eksikliği

Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öğrenmeyi bozan ve düşünme yoğunluğu oluşturmaya engel olan bir sağlık sorunudur. Yetişkinler üzerinde sıklıkla görülmekle birlikte çocuklarda da gözlenme etkisi büyüktür. Bu problem ile karşı karşıya olan bireyler dikkatlerini bir nokta üzerinde yoğunlaştırmakta güçlük yaşarlar. Bunun nedeni durumları önemli ya da önemsiz olarak ayırt edememeleridir. Yetişkinlerde dikkat eksikliği; iş temposuna yoğunlaşamama, kolayca dikkat dağılması, kolay hata yapma, verilen görev ve etkinlikleri düzenli kontrol etmekte zorlanma, unutkanlık, yarım kalan işler gibi sorunlar meydana getirmektedir. Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite aynı zamanda bireyde sürekli hareket etme, fazla konuşma, aynı alanda uzun süre oturamama, en ve ayakların sürekli hareket ettirilmesi gibi problemler de oluşturur.

Hiperaktive bireyler onlara yöneltilen sorulara karşılık beklemeden yanıt verirler. Belirli bir durumda sıra ya da diğer bekleme durumlarında sabredemezler. İnsanlar konuşurken müdahale ederler. Davranışlarının sonucunu bilmeden hareket ederler. Bu durum yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite sürecinde çok daha zordur. Sosyal çevre ve yaşam zorlaşır. Yetişkin dikkat eksikliği tedavisi sosyal çevredeki yaşamınızı kolaylaştıracak bir tedavi şeklidir.

Yetişkin Tip Dikkat Eksikliği Belirtileri

Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite 3 ayrı şekilde görülmektedir. Bunlardan birincisi dikkat eksikliğinin baskın olduğu tiptir. Yetişkin dikkat eksikliği belirtileri ön plandadır. Aşırı hareketlilik ve konuşma söz konusu değildir.

İkincisi aşırı hareketlilik durumunun ve dürtüselliğin önde olduğu tiptir. Bu durumda aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirgindir. Dikkat eksikliği belirtileri mevcuttur fakat önemsenecek boyut taşımaz.

Yetişkin tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite durumunda görülen üçüncü tip ise birleşik tiptir. Hem dikkat eksikliği, hem de aşırı hareketlilik – dürtüsellik belirtileri yoğun olarak yaşanır. Günümüzde yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktive hususunda en fazla görülen tip birleşik tiptir.

Yetişkin tip dikkat eksikliği belirtileri arasında yaygın olarak sayabileceğimiz belirtilerin başında uzun süre birine odaklanmakta ve dinlemekte zorluk yaşama sayılabilir. Ayrıca bu kişiler konuşma esnasında detaylara inilmesini istemez ve karşısındaki konuşurken aniden konuşmadan koparak hayal kurmaya başlayabilir. Yetişkin tip dikkat eksikliği belirtilerinden biri de bir işe normalden fazla odaklanmak ve dış dünya ile olan iletişime kendini tamamen kapatmaktır. Örneğin bu sorunu yaşayan bir birey bilgisayarda bir işe odaklanmışken etrafında kendisine seslenildiğinde dahi duymayabilir.

Dikkat eksikliği sorunu yaşayan bireylerin işlerini sürekli olarak ertelemesi ve sıraya koyarak önceliklerini belirleyememesi de yaygın olarak görülebilir belirtiler arasındadır. Eşyalarını sürekli olarak kaybetmek, işe geç kalmak, bir anda fevri davranıp parlamak ve öfke kontrolü sağlayamamak da dikkat eksikliği belirtileri arasında sayılabilir.

Erişkin DEHB’li bir birey bu problemin etkilerini günlük yaşamda sıklıkla hissedebilir. Ufak tartışmaları kavgaya dönüştürme eğilimi olan DEHB’li birey sinirli ve gergin olur. Ani kararlar alıp sonuçlarını ölçüp tartmadan uygulayabilir. Performans gerektiren işlerden kaçınmaları da iş hayatlarını olumsuz yönde etkileyecektir.

Yetişkin Tip DEHB Tedavisi

Yetişkin tip DEHB için ilaç tedavisi ve bilişsel davranışçı terapiler uygulanabilecek yöntemler arasındadır. Ayrıca psikoterapi gibi yöntemler bireyin zaman yönetimini ve organizasyon becerisini geliştirmesi konusunda yardımcı olacak yöntemlerdir. Tedavi şekli bireyin durumuna göre uzman psikolog ve psikiyatrist tarafından belirlenecektir.

Yetişkinler stresi yönetmek için aldığı uzman desteğinin yanı sıra farklı etmenlere de dikkat etmelidir. Düzenli ve yeterince uyku almak, doğru beslenmek gibi faktörler tedavinin etkilerini pekiştirecektir.

Yetişkin tip hiperaktivite tedavisi ile bu problem iyileştirilebilir bir sorundur. Bunun için profesyonel şekilde destek alabilirsiniz. Ancak doğru yönlendirme ve destek süreci önemlidir. Bu konuda Adel Danışmanlık olarak bizlere başvurabilirsiniz. Uzman ekibimiz sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Yaşadığınız psikolojik/ psikiyatrik sorunlar karşısında tek değilsiniz.