Yetişkin Tip Dikkat Eksikliği

Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öğrenmeyi bozan ve düşünme yoğunluğu oluşturmaya engel olan bir sağlık sorunudur. Yetişkinler üzerinde sıklıkla görülmekle birlikte çocuklarda da gözlenme etkisi büyüktür. Bu problem ile karşı karşıya olan bireyler dikkatlerini bir nokta üzerinde yoğunlaştırmakta güçlük yaşarlar. Bunun nedeni durumları önemli ya da önemsiz olarak ayırt edememeleridir. Yetişkinlerde dikkat eksikliği; iş temposuna yoğunlaşamama, kolayca dikkat dağılması, kolay hata yapma, verilen görev ve etkinlikleri düzenli kontrol etmekte zorlanma, unutkanlık, yarım kalan işler gibi sorunlar meydana getirmektedir. Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite aynı zamanda bireyde sürekli hareket etme, fazla konuşma, aynı alanda uzun süre oturamama, en ve ayakların sürekli hareket ettirilmesi gibi problemler de oluşturur.

Hiperaktive bireyler onlara yöneltilen sorulara karşılık beklemeden yanıt verirler. Belirli bir durumda sıra ya da diğer bekleme durumlarında sabredemezler. İnsanlar konuşurken müdahale ederler. Davranışlarının sonucunu bilmeden hareket ederler. Bu durum yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite sürecinde çok daha zordur. Sosyal çevre ve yaşam zorlaşır. Yetişkin dikkat eksikliği tedavisi sosyal çevredeki yaşamınızı kolaylaştıracak bir tedavi şeklidir.

Yetişkin Tip Dikkat Eksikliği Belirtileri

Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite 3 ayrı şekilde görülmektedir. Bunlardan birincisi dikkat eksikliğinin baskın olduğu tiptir. Yetişkin dikkat eksikliği belirtileri ön plandadır. Aşırı hareketlilik ve konuşma söz konusu değildir.

İkincisi aşırı hareketlilik durumunun ve dürtüselliğin önde olduğu tiptir. Bu durumda aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirgindir. Dikkat eksikliği belirtileri mevcuttur fakat önemsenecek boyut taşımaz.

Yetişkin tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite durumunda görülen üçüncü tip ise birleşik tiptir. Hem dikkat eksikliği, hem de aşırı hareketlilik – dürtüsellik belirtileri yoğun olarak yaşanır. Günümüzde yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktive hususunda en fazla görülen tip birleşik tiptir.

Yetişkin tip hiperaktivite tedavisi ile bu problem iyileştirilebilir bir sorundur. Bunun için profesyonel şekilde destek alabilirsiniz. Ancak doğru yönlendirme ve destek süreci önemlidir. Bu konuda Adel Danışmanlık olarak bizlere başvurabilirsiniz. Uzman ekibimiz sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Yaşadığınız psikolojik/ psikiyatrik sorunlar karşısında tek değilsiniz.