Okulda Ayrılma Anksiyetesi Yaşayan Çocuklar İçin Ailelere Öneriler

Okulda Ayrılma Anksiyetesi Yaşayan Çocuklar İçin Ailelere Öneriler

Okula ilk adımı atarken çocuğun yaşadığı kaygılar bazen anne-babaların yanlış tutumları ile daha çok pekişebiliyor.

Peki, Eğitim -Öğretim hayatına başlayacak çocuklarınızı okula nasıl hazırlayabilirsiniz?

Okulun ilk haftasından sonra hala annesi ya da babasından ayrılamayan çocuğunuza ebeveyni olarak nasıl yaklaşabilirsiniz?

Özellikle öz güven eksikliği yaşayan çocuklarda anne babalarından uzak kaldıkları zaman gerginlik ve huzursuzluk başlar. Bunun temel nedeni yanında anne babası yokken çocuğun kendi ihtiyaçlarını karşılamada ya da çevresindekilerle iletişim kurmada zorluk yaşamasıdır.

Çocuklarınızı okula alıştırırken ona okulda yeni arkadaşlar edinerek değişik oyunlar oynayabileceği hem de yeni bilgiler öğreneceğinin heyecanı vurgulanmalıdır. Bu konuşma yapılırken ebeveynler soğukkanlı bir tutum içinde olmalı ve çocuğun kaygılı davranışları ile karşılaştığı takdirde de rahat görünümlerinden taviz vermemelidirler. Bunun nedeni anne babasının yüzünde kaygı içeren bir sinyal alan çocuk okula gitme konusuna karşı daha tepkili yaklaşacak olmasıdır. Çünkü anne ya da babasının kaygılı olması çocuğun dünyasında okula giderse orada güvende olmayacağı, anne babası bile endişelendiğine göre orada mutlaka başına kötü şeyler gelebileceği şeklinde yorumlanır. Bu bağlamda, çocuğu okula bırakma evresine geldiklerinde anne baba daha çok zorluk yaşayacak ve çocuk anne babasına yapışarak ayrılmayı engellemeye çalışacaktır.

Çocuğu okula bırakırken sakin ve güvenli bir ses tonuyla öğretmeni ve arkadaşları ile güzel zamanlar geçireceği, onu özleyeceği, okul çıkışı onu almaya geldiğinde, çocuğun öğrendiği yeni bilgileri ya da oyunları birlikte paylaşabilecekleri anlatılabilir. Eğer ağlama nöbetleri söz konusuysa çocuğa ilk hafta koridorda ya da okulun bahçesinde olacağınıza dair öğretmen ile de anlaşma içerisinde olarak bir yaklaşım geliştirebilirsiniz. Çocuk kaygı hissettiği ilk süreçte öğretmeninden izin alarak annesine bakabileceği sözü verilebilir. Sonrasındaki süreçte öğretmen sınıf içerisinde ayrılma kaygısı yaşayan çocuğu sınıf içi etkinliklere katarak keyifli vakit geçirmesini sağlayabilir. Buna ek olarak öğretmeni çocuğa sınıf içinde küçük bir sorumluluk verebilir, böylece çocuk sınıf içinde kendine biraz daha güvenli hissedecektir.

Tüm bunlara ek olarak çocuğunuzu okula bırakırken sevdiğiniz bir eşyayı ona verebilir ve çıkışta onu almaya geldiğinizde ondan geri alacağınızı söyleyebilirisiniz. Bu bağlamda çocuğun okuldan onu almaya geleceğinize dair inancı kuvvetlenir. Tüm bu yaklaşımları denemiş olduğunuz halde çocuğunuz hala ağlayarak okula gidiyorsa ve ayrılma süreçlerinde herhangi bir kısalma olmadıysa bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin. Çünkü çocuğun akademik başarısı için de okulda güvenli davranışlar geliştirmesi önemlidir.

 

Bu gönderiyi paylaş